„Селскостопанският сектор също се нуждае от предложената от правителството мярка 60% срещу 40% и ако това се направи, тогава бихме могли да предложим на работниците по-високо заплащане и хората биха дошли да работят.“
Това заяви председателят на Националното сдружение на градинарите в България Мариана Милтенова пред „БНР“ и допълни, че браншът не е наясно дали са в обхвата на тази мярка. Условието за освобождаване на работници ги притеснява, тъй като при тях повечето в сферата работят сезонно.
През последните две години секторът изпитва недостиг на работна ръка. През 2019-та една част от реколтата останала неприбрана, защото нямало работници. Тази година са търсили хора от чужбина, които да работят. Сега обаче няма как да дойдат заради пандемията.
По мнение на Милтенова има два варианта за справяне със ситуацията – повишаване на себестойността на продукцията, ако се увеличи заплащането. Другият вариант е т.нар. субсидирана заетост – заплащане, което представлява интерес за хората и ги стимулира да се трудят, а не да стоят в жилищата си и да очакват социални помощи.
Специалистът уточни, че не е ясно до каква степен кризата около коронавируса ще засегне и техния отрасъл. Ориентирани са към вътрешния пазар и ако няма туристически сезон, то ще бъде засегната реализацията на продукти.
Потреблението и сега е намаляло. Затворени са фермерските пазари, голяма част от общинските също не работят. Гражданите са ограничени в излизанията си по магазините, което също оказва влияние на бранша.