Сенаторите в последен опит за дерайлиране на одобрението на победата на Байдън

0
94
Сенат в САЩ, Сенатът
Сенат в САЩ. Снимка: Pixabay

Група американски сенатори заявяват, че ще откажат да удостоверят победата на Джо Байдън на изборите, освен ако не бъде създадена комисия за разследване на предполагаема измама на избирателите, съобщава “BBC”11-те сенатори и други избрани, водени от Тед Круз, искат 10-дневно закъснение за ревизия на необоснованите твърдения. Ходът не се очаква да успее, тъй като се предполага повечето сенатори да подкрепят Байдън при гласуването на 6 януари.

Президентът Доналд Тръмп отказа да се признае загубата си, като многократно твърди за извършена измама на изминалия вот, без да предостави никакви доказателства. Неговите правни усилия за отмяна на резултатите са отхвърлени по съдебен ред. Той има само една малка победа за малък брой пощенски бюлетини в Пенсилвания, един от щатите, които Джо Байдън спечели в миналогодишната надпревара.

Вицепрезидентът Майк Пенс спря да повтаря твърденията на Тръмп за машинации в изборния ден. Но в събота шефът на кабинета му Марк Шорт каза, че Пенс „приветства“ последните усилия на законодателите да „повдигнат възражения“ на 6 януари.

Конгресът трябва да се осъществи в уречения ден, за да удостовери становището на Изборния колеж на САЩ от миналия месец – орган, който присъжда точки за всеки щат, спечелен от кандидатите за президент на изборите през ноември.

Колежът стигна до заключението, че Байдън е спечелил надпреварата с 306-232 точки, но това трябва да бъде потвърдено от Конгреса в тази “проста процедура”. В края на процеса вицепрезидентът Пенс – в качеството си на председател на Сената – ще бъде оставен да обяви Байдън за победител. След това Байдън и неговият заместник-президент Камала Харис ще положат клетва на 20 януари.

Какво искат съюзниците на Тръмп?

В изявление 11-те сенатори, ръководени от сенатора от Тексас Тед Круз, заявиха, че изборите през ноември „са съдържали безпрецедентни твърдения за измами на избиратели, нарушения и слабо прилагане на изборния закон и други нередности при гласуването“.

Разследване от федералното министерство на правосъдието (DOJ) не откри доказателства в подкрепа на твърденията за изборна измама. Позовавайки се на прецедент от 1877 г. – когато беше сформиран двупартиен комитет, който да разследва, след като и двете партии заявиха победа в три щата, те призоваха Конгреса да назначи комисия за „спешен 10-дневен одит на изборите в оспорваните щати„. Те заявиха:

“След приключване отделните щати ще оценят констатациите на комисията и могат да свикат специална законодателна сесия, за да удостоверят промяна в своя вот, ако е необходимо.”

Те обаче заявиха, че тяхната оферта едва ли ще успее. И добавиха:

“Ние не сме наивни. Напълно очакваме повечето, ако не и всички демократи, а може би и повече от няколко републиканци, да гласуват по друг начин.”

Ходът им е отделен от този на сенатора на Мисури Джош Хоули, който също заяви, че ще отхвърли резултата от Изборния колеж поради опасения относно почтеността на изборите.

Група републиканци в долната камара на Конгреса, Камарата на представителите, също планира да оспори резултатите от изборите.

Какво ще се случи на 6 януари?

Възраженията за преброяване на избори, одобрени от член на Камарата на представителите и член на Сената, трябва да бъдат разгледани от депутатите в двучасов дебат, последван от гласуване. Но за да бъдат отхвърлени електоралните гласове, мнозинството в двете камари трябва да подкрепи възражението. Този сценарий се смята за почти невъзможен, тъй като демократите държат мнозинство в Камарата, а някои републиканци в Сената вече заявиха, че няма да оспорват резултатите.

Най-добрите републиканци заявиха, че ролята на Сената в удостоверяването на изборите е до голяма степен церемониална и не трябва да бъде възможност за по-нататъшен продължителен дебат за резултата. Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл вече призна победата на Байдън и помоли другите републиканци да не възразяватСенаторът от Юта Мит Ромни, единственият републиканец, който гласува за импийчмънта на Тръмп миналата година, също изрази ужас от ходовете за отмяна на изборите. В свое изявление той каза:

“Никога не бих могъл да си представя, че виждам тези неща в най-голямата демокрация в света. Толкова ли е затъмнена амбицията принцип?”

Лагерът на Байдън не отговори на последния ход за възражение срещу изборния резултат. Говорителят на Байдън Джен Псаки обаче определи опита на Хоули като „лудория“. Тя заяви:

“Американският народ се изказа решително на тези избори и 81 милиона души гласуваха за Джо Байдън и Камала Харис.”

И още:

“Конгресът ще удостоверява резултатите от изборите, както правят на всеки четири години.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments