България все още е на първо място по ниска заболеваемост и ниска смъртност от коронавирус. Това съобщи пред „24 часа“ председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски. Той посочи, че към вчерашна дата у нас са починали от COVID-19 594 души, докато в Швеция например са 6000, а в Белгия – 10 000.
Той обясни, че Швеция наистина е по-голяма държава от България, но не в пъти. Тя има 10 милиона население. При това съотношение би трябвало в България да има 3000 смъртни случая, а те са около 600.
Цветарски съобщи още, че у нас на година умират средно между 100 и 110 хиляди човека, а от коронавирус са няколкостотин, което ясно показва значимостта на заболяването. Председателят на Националния статистически институт напомни, че в началото на пандемията смъртността е била пренебрежимо ниска. Започнала е да се увеличава през месец юни. Той не изключи в бъдеще да стане още по-голяма, защото минава време между заразяването, болестта и леталния изход.
Цветарски посочи и, че в смъртността има сезонност. Тя е по-висока през декември и януари заради разпространението на грипа. Тази година обаче не е имало такъв ясно изразен пик.
Що се отнася до възможността за сравнение на последиците от испанския грип от 1918-1919 година и коронавируса Цветарски обясни, че може да бъде направено такова, но то няма да е докрай коректно. Наистина през 1918 година има по-висока смъртност в сравнение с предишните години, но това според него може да се дължи на Първата световна година, която завършва именно тогава.
Но ако се изключи смъртността при мъжете и се гледа само тази при жените наистина има много сериозно увеличение, което по всяка вероятност се дължи именно на испания грип. Увеличението е с над 50% в сравнение с 1910 година.