Въпреки че крайният срок за разкриване на ТЕЛК комисии изтече в края на април, някои държавни и общински болници все още не са изпълнили това задължение. Според справка на здравното министерство до „bTV“, от 144 разкрити ТЕЛК комисии, 126 вече имат уточнен график за работа, а обученията на новите комисии продължават.
Държавните и общински лечебни заведения са задължени да имат ТЕЛК, като университетските болници трябва да разкрият поне две комисии. Въпреки това, някои предимно общински болници не са успели да отговорят на изискването, като проблемът е най-често, свързан с липсата на медицински персонал.
Липсата на лекари – основен проблем за някои болници
Например, общинската болница в Харманли все още не е разкрила ТЕЛК поради липса на лекари. Управителят на болницата, д-р Златка Чанкова, обясни, че не може да намери необходимите специалисти, като много от медиците са в отпуск или болничен.
„На територията на Харманли има два медицински центъра, които не разполагат нито с ортопед, нито с уролог и тесни специалисти. Аз тези хора няма откъде да ги намеря“, казва д-р Чанкова.
Надежди за по-бързи решения
Пациенти като Росица Тръндева, която е с ТЕЛК, се надяват на разкриването на комисия в болницата, за да бъде облекчен процесът.
„Може би и решенията ще се вземат по-бързо и няма да се налага да чакаме по 3-4 месеца за резултата“, коментира тя.
Електронна система за разпределение на документи
В Университетска болница „Лозенец“ в София вече са разкрити две ТЕЛК комисии, като първите заседания са този месец. Новата система за разпределение на документи на пациентите в комисиите е електронна и случайна, което улеснява процеса.
Какво следва?
Здравното министерство не е обявило санкции за болниците, които все още не са разкрили ТЕЛК комисии, но реформата има за цел да премахне забавените експертизи. Очаква се ефектът от промените да бъде видим в края на годината и в началото на следващата, когато ще бъдат решени проблемите със забавените стари решения и летните отпуски на комисиите.