Северна Корея и Южна Корея си разменят предупредителни изстрели по оспорваната морска граница

0
36
Военен самолет, кораби.
Военен самолет, кораби. Снимка: Pixabay

Северна Корея и Южна Корея съобщиха, че са си разменили предупредителни изстрели по-рано днес по спорната си западна морска граница – сцена на кръвопролития и морски сражения в миналото, в резултат на което се появиха опасения за възможни сблъсъци, предвид неотдавнашните оръжейни тестове на Северна Корея.

Военноморските сили на Южна Корея са отправили предупреждения и са произвели предупредителни изстрели, за да отблъснат севернокорейски търговски кораб, който е нарушил морската граница в 03:42 часа местно време, гласи изявление на Обединения комитет на началник-щабовете на страната. Севернокорейските военни сили на свой ред заявиха, че частите на бреговата отбрана са отговорили с 10 предупредителни артилерийски изстрела към териториалните води на страната, където е било засечено „движение на враг по море“. Тя обвини южнокорейски военен кораб, че е навлязъл в севернокорейски води под претекст, че преследва неидентифициран вражески кораб.

Засега няма данни за директен сблъсък между двете нации, но морската граница край западното крайбрежие на Корейския полуостров е обект на дългогодишна вражда и спорове. Ръководеното от американците командване на ООН определи границата в края на Корейската война от 1950-53 г., но Северна Корея претендира за граница, която навлиза дълбоко във водите, контролирани от Южна Корея. Сред смъртоносните събития, случили се в региона, са обстрелът на южнокорейски остров от страна на Северна Корея и предполагаемото торпилиране на южнокорейски военен кораб – и двете през 2010 г. При двете атаки загинаха общо 50 южнокорейци.

Анализаторът Чонг Сонг-Чанг от частния институт „Седжонг“ в Южна Корея заяви, че Северна Корея вероятно умишлено е планирала операцията с кораба, тъй като би било „немислимо“ севернокорейски търговски кораб да пресече границата толкова рано през деня без разрешението на севернокорейските военни сили. Според експерта Северна Корея е все по-окуражена от неотдавнашните си ракетни изпитания, при които нейният лидер заяви, че страната му е симулирала използването на тактическо ядрено оръжие за нападение на потенциални южнокорейски и американски цели. Чонг Сонг-Чанг отбеляза още, че Пхенян също така би трябвало да е наясно, че обтегнатите отношения на Вашингтон с Русия и Китай затрудняват САЩ в целта им да насърчат сътрудничеството на двете регионални сили по севернокорейския въпрос.

От Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея обявиха, че артилерийските изстрели, изпратени от Северна Корея, са нарушили междукорейското споразумение от 2018 г. за намаляване на военната враждебност, като наред с това са подкопали стабилността на Корейския полуостров. В изявлението се казва още, че севернокорейските снаряди не са се приземили в южнокорейски води, но Южна Корея повишава военната си готовност. Генералният щаб на севернокорейската народна армия обвини остро Южна Корея, че провокира вражди в близост до сухопътната им граница, особено чрез собствените си артилерийски изпитания и пропагандни изявления, обявени по високоговорители. Южна Корея вече потвърди, че е изстреляла артилерийски снаряду миналата седмица като част от редовните си военни учения, но отрече да е възобновила разпространяването на предупредителни съобщения по високоговорители, които двете страни официално прекратиха по силата на споразумението от 2018 г.

Междувременно в момента южнокорейската армия провежда годишните си полеви учения, в които тази година участват и американски военни сили. Като част от ученията, днес южнокорейските и американските военни са започнали мащабни четиридневни учения с бойни стрелби край западното крайбрежие на полуострова. В ученията ще бъдат мобилизирани южнокорейски разрушители и изтребители, както и американски хеликоптери и самолети, се казва в изявление на южнокорейските военноморски сили.

През последните години Вашингтон и Сеул намалиха, а в някои случаи и отмениха редовните си учения, за да подкрепят затихналата си ядрена дипломация със Северна Корея и да се предпазят от пандемията от COVID-19. Това се промени сериозно след встъпването в длъжност на  новия консервативен южнокорейски президент Юн Сук-Йол през май, който обеща, че ще заеме по-твърда позиция спрямо севернокорейските провокации. Вследствие на това съюзниците възобновиха и увеличиха мащаба на съвместните си военни учения.

Следващата седмица Южна Корея и САЩ отново ще проведат съвместни учения на военновъздушните сили с участието на около 240 военни самолета, включително изтребители F-35, управлявани от двете държави. Според южнокорейската армия ученията имат за цел да проверят възможностите за съвместни операции на двете страни и да подобрят бойната им готовност.

Според някои експерти севернокорейските оръжейни тестове така подсказват, че лидерът Ким Чен-Ун няма намерение скоро да възобнови спряната ядрена дипломация с Вашингтон, тъй като би желал да се съсредоточи върху по-нататъшната модернизация на ядрения си арсенал, за да увеличи влиянието си в бъдещите преговори със САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments