Севернокорейският лидер Ким Чен-Ун произнесе разпалена реч по време на военен парад снощи, в която обеща да увеличи ядрения арсенал на страната си. По време на събитието, посветено на годишнината от създаването на въоръжените сили, бяха показани редица мощни оръжия, включително забранени междуконтинентални балистични ракети /МБР/.
През март Северна Корея тества най-голямата си известна междуконтинентална балистична ракета за първи път от 2017 г. насам. Това предизвика остри критики от страна на международната общност. След теста САЩ наложиха редица санкции на страната. Междуконтиненталните балистични ракети, предназначени за доставка на ядрено оръжие, разширяват обсега на атаките на Северна Корея до континенталната част на САЩ.
На парада освен хиперзвукови ракети бяха представени и балистични ракети, изстрелвани от подводници. Въпреки критиките обаче лидерът на страната не изглежда обезпокоен. Той предупреди, че ядрените оръжия на Северна Корея са основно средство за възпиране срещу потенциална война, но могат да бъдат използвани и за други цели, като повтори предишните си думи, че страната ще отвърне на удара, ако бъде нападната.
Снимки от парада, публикувани от държавните медии, показват, че Hwasong-17 е сред оръжията, показани на него. Северна Корея твърди, че е изстреляла масивната междуконтинентална балистична ракета за първи път през март. Южнокорейски експерти обаче поставят под въпрос успеха на тестовото изстрелване. Обикновено Пхенян демонстрира новите си оръжия по време на военни паради, които често се състоят от дълги шествия от танкове, артилерия и военнослужещи. Военният парад, проведен вчера, беше внимателно наблюдаван, тъй като Северна Корея изпита няколко ракети тази година, което повиши напрежението на полуострова.
Неотдавнашното избиране на новия президент на Южна Корея Юн Сук-Йол, който изрази по-остра позиция по отношение на действията на Северна Корея, влоши отношенията между двете нации. По-рано този месец южнокорейският министър на отбраната Су Ук заяви, че неговата страна разполага с капацитета да атакува Северна Корея, което предизвика яростна реакция от страна на Пхенян. През 2018 г. Ким Чен-Ун въведе мораториум върху изпитанията на балистични ракети с голям обсег и ядрените опити след дискусии с тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп. Въпреки това през 2020 г. Ким обяви, че вече не е обвързан с това обещание.
Междувременно администрацията на Байдън неколкократно заяви, че е готова да възобнови преговорите без предварителни условия, но досега не е проявила интерес към претенциите на Северна Корея, която настоява за прекратяване на санкциите. Вместо това президентът на САЩ даде приоритет на отношенията с Южна Корея и Япония и подкрепи усилията на бившия президент на Южна Корея Мун Дже-Ин за изглаждане на отношенията между двете страни.