Северна Корея не възнамерява да възобновява преговорите със САЩ

0
131
Срещата на Доналд Тръмп и Ким Чен Ун в Сингапур, 2018 г. Снимка: whitehouse.gov
Срещата на Доналд Тръмп и Ким Чен Ун в Сингапур, 2018 г. Снимка: whitehouse.gov

Северна Корея потвърди, че няма непосредствени планове за възобновяване на ядрените преговори със Съединените щати, освен ако Вашингтон не преустанови “враждебната” външна политика, която Северът смята, че прилага спрямо Пхенян, предава „Асошиейтед прес“. Изявлението на севернокорейската министърка на външните работи Чо Сун Хъй бе отправено, след като Джон Болтън – бившият съветник по сигурността към кабинета на президента на САЩ Доналд Тръмп, коментира в четвъртък за репортери в Ню Йорк, че Тръмп може да се опита да организира нова среща на върха с лидера на Северна Корея Ким Чен Ун в опита си да подготви “октомврийска изненада” за президентските избори в САЩ през ноември. 


Президентът на Южна Корея Мун Дже-Ин, който усърдно лобира за възстановяването на прекъснатите преговори между Вашингтон и Пхенян, също изрази надежда по време на видеоконференция с европейските лидери от четвъртък, че Тръмп и Ким ще се срещнат преди изборите в Америка. Ким и Тръмп вече имаха три срещи през 2018 за уреждането на стратегическото ядрено обезоръжаване на страната, които обаче белязаха регрес след втората среща, когато Америка отхвърли исканията на Северна Корея за снемането на международните санкции срещу страната в замяна на частично съкращаване на ядрения й арсенал. 

Ким обяви в началото на 2020, че възнамерява да увеличи ядрения капаците на Корея, за да се противопостави на “гангстерските” санкции и нападки от страна на САЩ. Изказването на Чо бе предшествано от редица подобни изказвания от страна на Северна Корея, която обяви, че не възнамерява да поднася повече “дипломатически подаръци” на Тръмп с провеждането на нови  дипломатически срещи, докато не получи нещо съществено в замяна. 

“Възможно ли да е се поддържа диалога или да се изграждат каквито и да е нови отношения със САЩ предвид враждебната й външна политика спрямо КНДР и неуважението към вече постигнатите споразумения от предишните срещи?”, попита Чо, наричайки страната с официалното й име – Корейската народно-демократична република.

В никакъв случай не чувстваме нуждата да установяваме какъвто и да е диалог със САЩ, предвид че дипломатическите преговори между двете страни не са нищо повече от политически инструмент в ръцете на Америка за решаването на вътрешно-политическата й криза, коментира тя.

Някои политически анализатори смятат, че Северна Корея ще отбягва сериозни преговори със Съединените щати до протичането на изборите през ноември, тъй като ръководството на страната може да бъде сменено. Чо обяви, че Северът вече е изградил “детайлна стратегия” за адресирането на това, което описва като “американска заплаха”

“Съединените щати дълбоко грешат, ако смятат, че подобни преговори ще продължат да имат ефект”, обяви тя. 

Северът премина и към увеличаване на натиска срещу Южна Корея, след като взриви дипломатическа сграда за сближаването на двете страни, намираща се на нейна територия в близост до границата с Юга. Ким също заплаши с нарушаването на споразумението за демилитаризиране на граничния регион. Провокативните мерки бяха предприети след месеци на фрустрация спрямо нежеланието на Сеул да се противопостави на наложените от САЩ санкции и да възобнови икономическото сътрудничество със Севера, което би вляло свежа кръв в затормозената икономика на страната. 

Държавната медия на Северна Корея обяви, че Ким, който присъства на срещата на политбюрото на управляващата работническа партия на Северна Корея от четвъртък, е обсъждал “важни външнополитически въпроси”, без да изпада в повече детайли. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments