Високопоставен представител на Северна Корея подкопа надеждите на САЩ за провеждане на преговори. Междувременно Южна Корея и САЩ се договориха да обмислят идеята за разпускане на противоречивата работна група, създадена с цел координиране на политиката им спрямо Пхенян.
Ким Йо-Чонг, високопоставена фигура в управляващата партия и сестра на лидера Ким Чен-Ун, публикува по-рано днес изявление в държавните медии, в което се казва, че САЩ интерпретират сигналите, дадени от Пхенян, по начин, който би довел до разочарование. Тя изрази позицията си в отговор на американския съветник по националната сигурност Джейк Съливан, който в неделя заяви, че скорошното изказване на Ким Чен-Ун, в което той твърди, че страната му се готви, както за конфронтация, така и за диалог със с САЩ, определено е „интересен сигнал“.
„Изглежда, че САЩ могат да тълкуват ситуацията по такъв начин, че да търсят утеха за себе си.„, обяви Ким Йо-Чонг в изявление, отразено от „KCNA“. „Очакванията, които те избраха да прикрият по грешен начин, ще ги разочароват още повече.“, добави тя. Изявлението на Ким беше оповестено днес по време на посещение в Сеул, проведено с участието на наскоро назначения специален представител на САЩ за Северна Корея Сун Ким, който трябваше да се срещне с президента на Южна Корея Мун Дже Ин и министъра на Обединението Ли Ин-Янг, който отговаря за отношенията със Северна Корея.
По време на дискусиите между Ким и говорителят на външното министерство на Южна Корея Но Кю-Дук, двамата се споразумяха да преразгледат идеята за премахване на специално създадената работна група, като същевременно засилят координацията си на други нива. Въпросната работна група беше създадена през 2018 г., за да помогне на двамата съюзници да координират по-добре подходите си по редица ключови въпроси като преговорите за денуклеаризация, хуманитарната помощ и налагането на санкции.
Миналата година бяха отправени предложенията от страна на Сеул за развиване на индивидуален туризъм в северната му съседка. По този повод тогавашният посланик на САЩ в Южна Корея Хари Харис заяви, за да се избегнат по-нататъшни недоразумения, които могат да доведат до санкции, е по-добре е да подобни идеи да се обсъждат чрез специално създадена работна група. Въпреки че тогава Харис добави, че САЩ не са ключовата фигура, която да одобрява решенията на Южна Корея, коментарите му предизвикаха противоречия в Сеул, а бившият помощник на южнокорейския президент Мун Дже Ин впоследствие обяви пред парламента, че работната група все повече се възприема като пречка за отношенията между Южна Корея и Северна Корея.
Експертите смятат, че администрацията на Мун би приела разпускането на работната група като жест на добра воля от новия президент на САЩ Джо Байдън. „От гледна точка на Южна Корея, това е основен механизъм, използван от САЩ с цел блокиране на съвместни проекти между Южна Корея и Северна Корея по времето, когато управляваше Тръмп. Сега би било умел политически ход от страна на администрацията на Байдън да сложи край на работническата група, тъй като консултациите между Вашингтон и Сеул все пак ще се проведат.“, твърди Рамон Пачеко Пардо, експерт от Кралския колеж в Лондон.