Северна Корея повдигна въпроса за ядрена атака заради американски самолетоносач в Южна Корея

0
64
Северна Корея
Северна Корея: Снимка: Pixabay

Днес Северна Корея изрази недоволство срещу пристигането на американска бойна група самолетоносачи в Южна Корея, като определи този ход като провокация и за пореден път повдигна въпроса за използването на ядрени оръжия за потенциална своя защита, предаде “Associated Press”. Окуражена от нарастващия си ядрен арсенал, Северна Корея все по-често отправя заплахи, че може да използва такива оръжия превантивно. Въпреки това, тя все още е превъзхождана от американските и южнокорейските сили в това отношение.

Според експерти на този етап е малко вероятно Северна Корея да използва първа ядрените си оръжия, макар че засега ще продължи да подобрява тези свои оръжия, без да има намерение да се завърне към дипломатически преговори.

Последната ядрена заплаха, отправена от Северна Корея, дойде ден след като американският атомен самолетоносач „Роналд Рейгън“ и неговата бойна група пристигнаха в югоизточното южнокорейско пристанище Пусан, след проведено съвместно военноморско учение в международни води с участието на САЩ, Южна Корея и Япония по-рано тази седмица. Представители на южнокорейската отбрана обявиха, че самолетоносачът ще акостира в Пусан за пет дни като част от споразумение за увеличаване на временното разполагане на мощни американски военни съоръжения в отговор на разрастващата се ядрена програма на Северна Корея.

Северна Корея неведнъж е изтъквала, че е била принудена да разработи ядрени оръжия, за да се справи със съществуващия по нейни думи заговор на САЩ и Южна Корея за инвазия на нейната територия. Тя често реагира яростно на разполагането на военни стратегически средства на САЩ като самолетоносачи, бомбардировачи с далечен обсег на действие и подводници с ядрени двигатели, както и на съвместните учения на САЩ с южнокорейските сили.

Много експерти твърдят, че Северна Корея разпалва напрежението със съперниците си, за да си осигури претекст за разширяване на ядрения си арсенал, а след това използва оръжията като лост за извоюване на по-големи отстъпки в международен план. От миналата година насам азиатската страна е провела над 100 ракетни изпитания в отговор на разширените американско-южнокорейски военни учения. В своя защита Вашингтон и Сеул твърдят, че ученията им имат отбранителен характер.

Миналата година Северна Корея прие закон, който предвижда широк кръг от ситуации, в които може да използва ядрени оръжия, включително когато прецени, че ръководството ѝ е изправено пред неизбежно нападение от страна на враждебни сили или когато трябва да предотврати някаква катастрофална криза за народа и правителството си. Правителствата на САЩ и Южна Корея на свой ред неведнъж са предупреждавали, че всеки опит на Северна Корея да използва ядрено оръжие ще доведе до края на правителството, оглавено от Ким Чен-Ун.

По-рано днес Северна Корея също така обвини САЩ, че стоят зад това, което тя определя като „неоснователен и фалшив слух“, а именно, че групировката „Хамас“ е използвала севернокорейски оръжия при неотдавнашното си нападение срещу Израел. Някои медии, включително „Radio Free Asia“, финансирана от правителството на САЩ новинарска служба, по-рано съобщиха за предполагаемото използване от „Хамас“ на севернокорейски оръжия, като например високоексплозивни осколочни ракети от серията F-7.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments