Северна Корея обяви, че при планирано изпращане на първия ѝ космически сателит се е случил инцидент, в резултат на който той се е разбил в морето. Неотдавна Пхенян разкри, че планира да изстреля сателит до 11 юни, за да наблюдава военните дейности на САЩ. Сега страната заяви, че ще се опита да осъществи второ изстрелване възможно най-скоро.
Междувременно стана ясно, че изстрелването е предизвикало фалшива тревога в южнокорейската столица Сеул, а в Япония беше издадено предупреждение за тревига за жителите на остров Окинава, който се намира в южната част на страната. Запознати споделят, че в Сеул е настъпил хаос и объркване, тъй като местните жители са се събудили под звуците на сирена за въздушно нападение и спешно съобщение, в което е било казано, че трябва да се подготвят за евакуация. Само 20 минути по-късно им е било съобщено, че е изпратено погрешка.
Напрежението на Корейския полуостров между двете страни, което съществува от 70 години насам, е било разпалено допълнително, като тази фалшива тревога може сериозно да подкопае доверието на хората в системата за предупреждение и властите. Северна Корея представлява заплаха за Южна Корея и ако в бъдеще има реална тревога, въпросът, който изниква, е дали тя ще бъде взета на сериозно, или ще бъде отхвърлена като поредната грешка.
Японският министър-председател Фумио Кишида заяви, че Северна Корея изглежда е изстреляла балистична ракета, както и че правителството анализира подробностите. Той добави, че към момента няма данни за щети след изстрелването. Преди това Япония обяви, че е готова да свали всеки обект, който застрашава нейната територия.
Вчера Ри Пьонг Чол, заместник-председател на Централната военна комисия на управляващата партия в Северна Корея, обяви плана за изстрелване, като заяви, че той е в отговор на „безразсъдните военни действия“ на САЩ и Южна Корея. Той обвини страните, че „открито разкриват безразсъдните си амбиции за агресия“. Съединените щати от своя страна се присъединиха към Южна Корея и Япония в критиките спрямо тази ход, като го определиха като „нагло нарушение“ на множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също разкритикува действията на Северна Корея, като подчерта, че всяко изстрелване от страна на Пхенян, използващо технология за балистични ракети, „противоречи“ на съответните резолюции на Съвета за сигурност.
Севернокорейският лидер Ким Чен-Ун заяви, че разработването на военни спътници е ключов компонент от отбраната на страната му.
Лейф-Ерик Ейсли, професор в университета „Ewha“ в Сеул, коментира, че севернокорейското правителство „вероятно вижда себе си в космическа надпревара“ и че независимо дали сегашната му сателитна мисия е успешна или не, може да се очаква, че то ще разпространява политическа пропаганда за своя космически капацитет.