Северна Корея твърди, че най-новата ѝ подводница може да изстрелва ядрени оръжия, но има съмнения

0
65
Подводница.
Подводница. Снимка: Пиксабей

Днес Северна Корея заяви, че новата ѝ подводница има способности за ядрени атаки след години на разработка, предава „Асошиейтед прес“. Лидерът на страната Ким Чен Ун описа крайъгълния камък като решаващ в усилията му да изгради флот с ядрени оръжия, за да се противопостави на Съединените щати и техните азиатски съюзници.

Официалната централна новинарска агенция на Северна Корея информира, че корабът, наречен „Hero Kim Kun Ok“, е проектиран да изстрелва тактически ядрени оръжия от под вода, но не уточни броя на ракетите, които може да носи и да изстреля.

Южнокорейски служители бяха скептични, че подводницата ще работи, както е описано от Северна Корея, и казаха, че вероятно не е готова за оперативно дежурство. Все пак разработката на кораба подчертава как Северът продължава потенциално да разширява обхвата на своя ядрен арсенал със системи, които са по-трудни за откриване предварително.

Въз основа на коментарите на Ким Чен Ун и снимките от севернокорейските държавни медии, вероятно подводницата е същата, която Ким инспектира през 2019 г., докато беше в процес на изграждане. По това време експертите го оцениха като опит за преобразуване на съществуваща подводница от клас Romeo.

Подводницата изглежда има най-малко 10 изстрелващи тръби – четири от тях очевидно по-големи от останалите шест – които вероятно са проектирани за ракети. Анкит Панда, експерт от Фондацията Карнеги за международен мир, изтъква:

„Тази подводница, макар и силно модифицирана, е базирана на съветска технология от 1950 г. и ще има присъщи ограничения. Въпреки това, от гледна точка на усложняване на предизвикателствата за насочване, пред които ще се изправят САЩ и техните съюзници, подводницата ще служи на целите на Северна Корея.“

През последните години Северна Корея тества различни ракети, предназначени да бъдат изстрелвани от подводници, тъй като преследваше способността си да извършва ядрени удари от под вода. На теория такъв капацитет би укрепил възпиращото му средство, като осигури оцеляваща способност за отмъщение след поемане на ядрена атака на сушата.

Подводниците с балистични ракети също биха добавили морска заплаха към нарастващата колекция от оръжия с твърдо гориво на Севера, изстрелвани от сухопътни превозни средства, предназначени да преодолеят противоракетната отбрана в Южна Корея и Япония.

Все пак ще отнеме значително време, ресурси и технологични подобрения на силно санкционираната нация да изгради флот от поне няколко подводници, които могат да се придвижват тихо и да извършват надеждни атаки, смятат анализатори.

В свои речи на церемонията по пускането на плавателния съд в сряда и инспекция на борда в четвъртък във военна корабостроителница, Ким изрази задоволство, че страната е придобила собствена подводница за ядрени атаки, за да се противопостави на напредналите военноморски активи на САЩ, предава KCNA. През юли САЩ акостираха подводница с ядрени балистични ракети в Южна Корея за първи път от 80-те години на миналия век.

Ким подчерта, че страната също преследва подводница с ядрено задвижване и планира да реконструира своите съществуващи подводници и надводни кораби, така че да могат да боравят с ядрени оръжия, описвайки изграждането на армия с ядрени способности като „спешна задача“.

Армията на Южна Корея настоя, че Северна Корея преувеличава възможностите на подводницата. Обединеният комитет на началник-щабовете на Юга каза, че Северът е трябвало да увеличи размера на моста и други части на оригиналния кораб, за да побере системи за изстрелване на ракети, но външният вид на новата подводница предполага, че тя „не може да се управлява нормално.

„Има признаци на измама или преувеличение“, се казва в изявление на Обединения началник-щаб на въоръжените сили, без да се уточнява.

През последните седмици Ким наблягаше на необходимостта от укрепване на флота на страната. Някои анализатори са на мнение, че фокусът може да се дължи на желанието за разширяване на военното сътрудничество с Русия, което предполага възможността за комбинирани военни учения между страните. Има също спекулации, че Ким се готви да посети Русия за среща с президента Владимир Путин, за да обсъдят продажбите на севернокорейско оръжие за попълване на руските резерви, изтощени от войната срещу Украйна.

В замяна на предоставянето на Русия на артилерийски снаряди и други боеприпаси, Северна Корея може да потърси така необходимата икономическа помощ, а също и модерни оръжейни технологии, включително тези, свързани с балистични ракетни системи, изстрелвани от подводници, междуконтинентални балистични ракети и военни шпионски спътници, твърдят анализатори.

Но Русия – която винаги е пазила внимателно своите най-важни оръжейни технологии, дори от ключови съюзници като Китай – може да не желае да обменя големи технологични трансфери със Северна Корея за това, което вероятно ще бъде ограничени военни доставки, транспортирани по малка железопътна връзка между страните.

Подводниците с ядрено задвижване, които могат безшумно да пътуват на дълги разстояния и да се доближават до вражеските брегове, за да нанасят удари, са сред дългия списък от усъвършенствани оръжейни системи, които Ким открито преследва, докато се опитва да изгради ядрен арсенал, който може да застраши континенталната част на САЩ.

„Но такива кораби ще бъдат до голяма степен неосъществими за Севера без външна помощ в близко бъдеще, уточни Панда. Той добави:

„Руската помощ може да бъде доста полезна тук, но не е ясно дали Москва желае да сподели тази чувствителна технология.“

Ким настоя, че подводницата, представена тази седмица, ще бъде също толкова плашеща за враговете му, колкото ядрената подводница, която Северна Корея планира да придобие в бъдеще. Ето част от изявлението му:

„Ядрената атакуваща подводница, от десетилетия символ на агресия срещу нашата република, сега се превърна в символ на нашата революционна сила да всяваме страх в сърцата на нашите презрени врагове.“

Преди това Северна Корея имаше само една подводница, за която се знаеше и е способна да изстреля ракета, но този кораб има една изстрелваща тръба и анализаторите го смятаха за тестова платформа.

Северна Корея има приблизително 70-90 дизелови подводници в една от най-големите подводни флотилии в света. Те обаче са предимно стари подводници, способни да изстрелват само торпеда и мини, но не и ракети.

Ким Инае, говорител на Министерството на обединението на Южна Корея, което се занимава с междукорейските въпроси, заяви по време на брифинг, че е „жалко“, че Северна Корея продължава да насочва ограничените си ресурси в разработването на оръжия, като същевременно пренебрегва страданието на своя дълбоко обеднял народ. Тя не даде конкретен отговор на въпрос дали Сеул смята, че Русия може да е предоставила технологична помощ на Севера с новата си подводница.

KCNA съобщи, че спускането на подводницата е насрочено за 75-ата годишнина от основаването на страната, която се навършва в събота и трябва да бъде отбелязана с празненства, включително паравоенен парад.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments