Северна Корея вижда малко смисъл в поддържането на дипломатически отношения между Ким Чен Ун и Тръмп

0
181
Тръмп и Ким се срещнаха в Сингапур през 2018 г.

Северна Корея вижда малко смисъл в поддържането на дипломатическите отношения между лидера на страната Ким Чен Ун и президента на САЩ Доналд Тръмп, предвид че Вашингтон продължава да се придържа към враждебни външни политики, стана ясно в петък от репортаж на държавната севернокорейска медия по повод две години от първата среща на лидерите. Външната политика на САЩ затвърждава Вашингтон като дългосрочен враг на Корейската народно-демократична република, поради което Северна Корея възнамерява да разшири военния си капацитет, за да отговори на заплахата, обяви министърът на външните работи Ри Сон Гуон в изявление, предадено от държавата информационна агенция “KCNA”. 

Тръмп и Ким размениха обиди и заплахи през 2017, след като Северна Корея беляза значителен напредък в ядрената си и ракетна програми, а САЩ отговори с международен натиск за затягане на санкциите срещу страната. Взаимоотношенията между двете страни се подобриха значително по време на срещата на върха в Сингапур през юни 2018 – първата среща на американския президент с лидера на Северна Корея, която обаче не доведе до конкретно развитие в споразумението за ядрено обезоръжаване.

По време на втората среща от февруари 2019 също не се стигна до сключването на сделка поради настояването на САЩ за пълното ядрено обезоръжаване на Северна Корея, която на свой ред поиска скоростно облекчаване на международните санкции.  Ри коментира в ретроспекция, че администрацията на Тръмп изглежда се фокусира върху трупането на политически точки, докато изолира и задушава Северна Корея, заплашвайки я с превантивно ядрено нападение и смяна на режима. 

“Няма да си позволим да допринесем отново по какъвто и да е начин за постиженията на Америка, без да получим нещо насрещо”, коментира Ри. “Няма нищо по-лицемерно от празните обещания”. 

Държавният департамент на САЩ и Белия дом не отговориха на молбите за коментар.  В четвъртък говорителят на Държавния департамент коментира за южнокорейската информационна агенция “Yonhap”, че САЩ остава посветена на диалог със Северна Корея и готова “да прояви гъвкавост при постигането на балансирано споразумение”.

Предизборен натиск

В четвъртък Северна Корея разкритикува САЩ за отправените коментари по вътрешно корейски въпроси, като настоя Вашингтон да замълчи, ако иска предстоящите президентски избори да преминат гладко. Северна Корея е много вероятно да увеличи натиска си върху САЩ с наближаването на президентските избори през ноември, смята Даниел Ръсел – топ американски дипломат за Източна Азия от ранните дни на администрацията на Тръмп. 

“Твърдението на Тръмп, че е “разрешил” проблема със Северна Корея дава на корейците известно предимство, твърди той. 

Рамон Пачеко Пардо, корейски експерт към Кралския колеж в Лондон, смята, че изявлението на Ри сочи, че Северна Корея все още намира всички варианти за възможни – от нормален дипломатичен процес до бъдещо развитие на ядрената програма на страната. 

“Северна Корея все още се нуждае от сделката много повече отколкото САЩ”, коментира Пачеко Пардо в Туитър. “Това за щастие все още не се е променило”. 

Ри заяви още, че желанието на Северна Корея да сложи началото на една нова ера на партньорство е по-силно от всякога, но взаимоотношенията със страната бележат падения с всеки изминал ден. 

“САЩ твърди, че е работи за подобряване отношенията с Корейската народно-демократична република, но настървено ескалира ситуацията”, смята Ри. 

Официалното име на Северна Корея вече е Корейската народно-демократична република (КНДР). 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments