Организации на северноамерикански индиански племена организират протест срещу визитата на президента Доналд Тръмп в планината Ръшмор, която е планирана за началото на уикенда, честващ Деня на независимостта, предава “BBC”. Активистките групи имат исторически претенции срещу паметника в Южна Дакота, изобразяващ главите на бивши американски президенти, тъй като е построен върху свещена земя на племето сиукси.
Тръмп планира да организира прелитане на изтребители и фойерверки над планината Ръшмор на 3 юли, след което възнамерява да продължи с предизборната си кампания. Спорното посещение е на фона на обтегнатите расови напрежения в страната. В планината Ръшмор са изсечени 18,2 метрови лица на четири бивши президента на Съединените щати: Джордж Вашингтон, Томас Джеферсън, Теодор Рузвелт и Ейбрахам Линкълн. Паметникът е изсечен в гранитните скали в периода между 1927 и 1941.
Земята, на която се намира – Блек Хилс, е очуждена от американското правителство от местното племе лакота сиукси в началото на 19-ти век. За скулптора на паметника се смята, че е бял екстремист, имащ връзки с Ку Клукс Клан. Активисти от племената смятат, че земята следва да се върне на племето сиукси, а паметникът да бъде разрушен. Други групи смятат, че местните следва да получават икономически изгоди от туризма в региона. Член на племето и местният активист Ник Тилсън коментира за новинарската агенция “Associated Press”, че паметникът е “символ на превъзходството на бялата раса и е част от структурния расизъм, който продължава да процъфтява в съвременно общество”.
“Несправедливо е целеустремено да се отцепи земята на местните хора, след което да се изсекат лицата на конкистадори, извършили геноцид”.
Новината за визитата на Тръмп е обявена на фона на свалянето на редица паметници на територията на САЩ, свързани с робството – акт, породен от общонационалните протести по повод смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, който почина по време на арест.
Очаква се президентът Тръмп да разпише изпълнителна заповед, с която вандализирането и посегателството над обществени паметници на културата да се превърнат в наказуеми със затвор. В четвъртък държавният глава коментира за “Fox News” от кметството на Грийн Бей, щата Уисконсин: “С всяка изминала вечер ще ставаме все по-крайни и крайни спрямо протестите около паметниците, като в даден момент ще дойде време за разплата, защото така е редно”.
“Тези хора са не само вандали, но и провокатори и в този смисъл са също така и терористи”.
Паметниците на Джордж Вашингтон и Томас Джеферсън – американски президенти, които са били в притежание на роби, са сред скулптурите, които бяха свалени или вандализирани. Статуята на Теодор Рузвелт в Ню Йорк, на която е изобразен с индианец и афроамериканец от двете си страни, също предстои да бъде премахната – решение, което Тръмп смята за “нелепо”.
Планираната визита на Тръмп в региона влезе в челните новини в страната заради решението да се състоят първите фойерверки над планината Ръшмор от десетилетия насам въпреки опасенията за околната среда. Паметникът, изобразяващ лицата на президентите, е заобиколен от гора, за която има опасения, че може да бъде възпламена от зарята заради сухата природа. Управниците на природния резерват обаче са “уверени”, че фойерверките ще бъдат проведени безопасно, предава “The Washington Post”.