Севернокорейската ракета с втория шпионски спътник се взриви малко след изстрелването

0
27
Изстрелване на ракета
Изстрелване на ракета. Снимка: Pixabay

Ракетата, изстреляна от Северна Корея, за да разположи втория шпионски сателит на страната, експлодира малко след излитането си в понеделник, съобщават държавните медии, предава „Асошиейтед прес. Изданието уточнява, че случилото се се явява пречка за надеждите на лидера Ким Чен Ун да използва няколко сателита за по-добро наблюдение на САЩ и Южна Корея.

Неуспешното изстрелване в понеделник стана часове след като лидерите на Южна Корея, Китай и Япония се срещнаха в Сеул на първата си тристранна среща от повече от четири години. За Северна Корея е много необичайно да предприема провокативни действия, когато Китай, нейният основен съюзник и икономически конвейер, участва в дипломация на високо равнище в региона.

Изстрелването предизвика упреци от страна на съседите на Севера, тъй като ООН забранява на Северна Корея да извършва подобни изстрелвания, разглеждайки ги като прикритие за тестване на технологии за ракети с голям обсег.

Официалната Корейска централна новинарска агенция съобщи, че Северна Корея е изстреляла шпионски спътник на борда на нова ракета в главния си северозападен космически център. KCNA обаче поясни, че ракетата се е взривила по време на полета на първата степен скоро след изстрелването поради предполагаем проблем с двигателя. KCNA цитира неидентифициран заместник-директор на Националната администрация за аерокосмически технологии, според когото предварителната проверка е показала, че експлозията е свързана с надеждността на работата на новоразработения двигател с течен кислород и петрол. Според KCNA той е заявил, че ще бъдат разследвани и други възможни причини.

Японското правителство издаде кратко предупреждение за ракетно нападение в южната префектура Окинава, като призова жителите да се укрият в сгради и на други по-безопасни места. По-късно предупреждението беше отменено, тъй като регионът вече не е в опасност, коментира главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши.

Японският министър на отбраната Минору Кихара нарече изстрелването от страна на Севера „сериозно предизвикателство за целия свят“. Индо-тихоокеанското командване на САЩ разкритикува изстрелването като „нагло нарушение“ на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и заяви, че то включва технологии, които са пряко свързани с програмата на Северна Корея за междуконтинентални балистични ракети. Министерството на обединението на Южна Корея нарече изстрелването на сателит от страна на Севера „провокация, която сериозно застрашава нашата и регионалната сигурност“.

Северна Корея твърдо поддържа тезата, че има право да изстрелва спътници и да тества ракети пред лицето на водените от САЩ военни заплахи. Северна Корея твърди, че експлоатацията на шпионски спътници ще ѝ позволи да наблюдава по-добре САЩ и Южна Корея и да подобри възможностите за прецизно поразяване на ракетите си.

По време на тристранната среща с японския министър-председател Фумио Кишида и китайския премиер Ли Цян по-рано в понеделник южнокорейският президент Юн Сук Йол призова за строги международни действия, ако Северна Корея продължи да изпълнява плана си за изстрелване. Кишида от своя страна призова Севера да оттегли плана си за изстрелване, но Ли не спомена плана за изстрелване, тъй като предложи общи коментари за насърчаване на мира и стабилността на Корейския полуостров чрез политическо решение.

По-рано в понеделник Северна Корея уведоми японската брегова охрана за планираното изстрелване с предупреждение за повишено внимание във водите между Корейския полуостров и Китай и източно от главния филипински остров Лусон по време на прозореца за изстрелване от понеделник до 3 юни.

Според някои наблюдатели изстрелването на спътника от Северна Корея в първия ден от осемдневния прозорец може да е имало за цел да размие срещата Сеул-Пекин-Токио и да изрази недоволството си от Китай. Ким Чен Ун прегръща идеята за „нова студена война“ и се стреми да засили връзките си с Пекин и Москва, за да създаде единен фронт срещу Вашингтон, така че дипломацията на Китай със Сеул и Токио може да е била обезпокоително развитие за Пхенян.

През последните месеци основният фокус на Ким беше насочен към Русия, тъй като Пхенян и Москва – и двете в конфронтация с Вашингтон – разширяват военното си сътрудничество. Китай, който е много по-чувствителен по отношение на международната си репутация, се присъедини към Русия в блокирането на водените от САЩ усилия в Съвета за сигурност на ООН за затягане на санкциите срещу Севера, но не е толкова смел и открит в подкрепата си за стремежа на Ким към „нова студена война“.

В понеделник Министерството на външните работи на Северна Корея остро разкритикува съвместното изявление на Ли, Юн и Кишида, като го нарече „безсмислена намеса във вътрешните ѝ работи“. Министерството изрази несъгласие с части от съвместното изявление, в които се казва, че тримата лидери отново подчертават съществуващите си позиции по въпроса за денуклеаризацията на Корейския полуостров.

Макар че Северна Корея съсредоточи голяма част от критиките си върху Южна Корея, за която се твърди, че е главната отговорна за изявлението, все пак е изключително рядко Северна Корея да заклеймява изявление, подписано от Китай.

Неуспешното изстрелване на спътника е удар по плана на Ким да изстреля още три военни шпионски спътника през 2024 г. в допълнение към първия военен разузнавателен спътник на страната му, който беше изведен в орбита през ноември миналата година.

Изстрелването през ноември последва две неуспешни изстрелвания. При първия опит севернокорейската ракета, носеща спътника, се разби в океана скоро след излитането. След втория опит Северна Корея заяви, че е имало грешка в системата за аварийно взривяване по време на полета на третата степен.

Осветиха най-модерния Кръвен център в България. Къде се намира?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments