Севернокорейски призрачен кораб бе изхвърлен на брега в Япония заради китайската “тайна” риболовна флота, докладва НПО

0
220
"Призрачни" севернокорейски рибарски лодки
Кадър: YouTube

От няколко години насам северното крайбрежие на Япония е свидетел на страховит феномен – изхвърлени от морето рибарски лодки с телата на мъртви севернокорейци, намиращи се на повече от 1000 км от родината си, предава “CNN”.

Броят на инцидентите през 2017 е безпрецедентен. Над 100 лодки са достигнали бреговете на Япония с над 35 починали моряци на борда. Само за изминалата година лодките са били 66.

Никой не можеше да обясни защо толкова много от тези така наречени “призрачни кораби” са се озовали в Япония през изминалата година. Японската брегова охрана допуска, че инцидентите може да се дължат на лошите метеорологични условия. Други спекулират, че вината е на застаряващия риболовен флот на Северна Корея.

Все повече от въпросните прогнили лодки свършват на брега, макар и с по-малко тела на борда. Мистерията озадачава властите вече в продължение на години, но проучване, публикувано в сряда от международната нестопанска организация “Global Fishing Watch”, предлага нова, убедителна теория. Заподозрян е “тайния риболовен флот на Китай“.

Авторите на доклада са използвали различни сателитни снимки за анализа на морския трафик в североизточна Азия за периода между 2017 и 2018, установявайки, че стотици китайски риболовни кораби са достигнали водите в близост до Северна Корея. Китайските кораби изглежда да ловят незаконно риба в региона, изтласквайки риболовния флот на Северна Корея далеч от севернокорейския бряг в руски и японски води. Същевременно севернокорейските рибари са зле оборудвани за плаване в открити води.

Риболовът в севернокорейските води, както и купуването и продаването на севернокорейска риба е в разрез с международното законодателство. Търговията с риба в Пхенян, която възлиза на приблизително 300 милиона щатски долара годишно, бе санкционирана през 2017 от Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации като част от усилията да се ограничи режима на Ким Чен Ун, който продължава да тества и разработва балистични ракети.

Това обаче изглежда не възпряло около 900 китайски кораба през 2017, както и други 700 през 2018, сочи докладът на “Global Fishing Watch”. Нестопанската организация заяви, че за периода 2017 и 2018 въпросните китайски кораби вероятно са уловили над 160 000 метрични тона тихоокеански летящи калмари – един от най-ценните морски деликатеси в региона. Това е повече, отколкото Южна Корея и Япония улавят взети заедно за същия период. Прогнозираният улов е на стойност от над 440 милиона щатски долара.

Въпреки че не е ясно дали Северна Корея би могла да извлече подобни печалби от риболова в собствените си води, изглежда, че Пхенян е успял да възстанови част от загубения си улов, след като започна да продава лицензи за риболов на чуждестранни оператори, сред които най-вероятно и китайски. 

Доклад на Организацията на обединените нации, публикуван през март, твърди, че Северна Корея е спечелила приблизително 120 милиона долара за 2018 от продажбата или прехвърлянето на риболовни права, които остават в нарушение на санкциите на ООН. Ченйон Парк, старши експерт по данните към “Global Fishing Watch” и съавтор на изследването, заяви, че забелязаните кораби представляват „около една трета от целия отдалечен морски риболовен флот на Китай“.

„Това е най-мащабният известен случай на незаконен риболов, извършван от кораби на една и съща нация, опериращи във води на друга държава“, коментира той.

С толкова много кораби в близост до севернокорейското крайбрежие, националният риболовен флот на Северна Корея е много вероятно да е бил изтласкан, бъдейки принуден да се отдалечи от брега, за да намери нови ловни полета. В следствие на това е много вероятно да попада в смъртоносни метеорологични условия, смята Джунгсам Лий, експерт, участвал в подготвянето на доклада.

„За севернокорейците е прекалено опасно да работят в едни и същи води с китайските траулери“, смята Лий. „Именно това ги е принудило да се отправят към руските и японските води, като това би обяснило как някои от повредените кораби на Северна Корея попадат на бреговете на Япония“.

Парк и останалите експерти заявиха, че са успели да проследят китайските плавателни съдове, използвайки нови сателитни и радарни технологии, които не са били налични преди. Неправителствени организации все по-често използват този ресурс за анализа на морския трафик с надеждата да намерят или да разберат по-добре тактиките, използвани за избягване на международните санкциите.

“Global Fishing Watch” обяви в изявление, че корабите, които незаконно ловят риба в севернокорейските води, се смята, че обслужват „китайски интереси“, защото са били целенасочен базирани в региона. Въпреки това корабите, участващи в незаконните дейности във въпросните води – независимо дали превозват стоки или пясък за драгиране, за да се заблудят митническите служители – често нямат съответните означения, което ги прави по-трудни за проследяване.

“CNN” се обърна за коментар към Министерството на външните работи на Китай.

Проблем с устойчивостта на риболова

Водите на Североизточна Азия са сред едни от най-непрозрачните и оспорвани полета за риболов в цял свят. Китай, Русия, Япония и двете Кореи са въвлечени в редица териториални спорове за водите. През последните години рибните запаси в региона драстично са намалели – друг основен проблем, с който страните не успяха да се справят. Запасите от летящи калмари в южнокорейските води на Тихия океан са намалели с 80% и с 82% в японските води през 2003, сочат данни на Global Fishing Watch.

„Докато рибарите и техните семейства се изправят пред спад в доходите си, учените остават озадачени от причината за спада в улова. Мнозина посочват прекомерния риболов като основна причина, докато някои предполагат, че изменението на климата може да играе роля, тъй като промените в температурата на водата влияе върху хвърлянето на хайвер и миграцията на морските обитатели. Колкото и да е потискащо, това изглежда като правдоподобно обяснение“, пише Парк в блог публикация, придружаваща изследването.

Устойчивостта на рибарството е наболял проблем в световен мащаб. Той доведе до загуба на средства и съкращаване на работни места в крайбрежните общности, които разчитат основно на търговията с риба. Същевременно това стимулира незаконния улов на места като Сомалия, където риболовната индустрия не може да разчита на функционираща брегова охрана.

Експерти като Парк смятат, че макар Япония и Южна Корея да работят независимо върху превръщането на риболова на калмари в по-устойчив, „липсата на многостранно сътрудничество и обмен на информация между страните, участващи в трансграничния риболов, означава, че е невъзможно да се изгради единен отговор и регионален план за управлението на морските ресурси”

Министерството на океаните и риболова на Южна Корея заяви, че разглежда направеното проучване, докато Масанори Мияхара – президентът на Японската агенция за изследвания и образование в областта на рибарството, обяви в изявление, придружаващо това на “Global Fishing Watch”, че липсата на обмен на данни е основното предизвикателство, като се има предвид ключовата роля калмарите в региона“.

“Незаконният риболов в тези води е изключително сериозен въпрос за Япония”, коментира Мияхара.

Парк и екипът му подчертават “фундаменталния провал в правилното и прозрачно управление на споделените водни ресурси”, както и “спешната нужда от сътрудничество между страните, замесени в проблема”. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments