Сезонът на грипа е тук: Пулмолог със съвети пред Искра.бг как да запазите здравето си

0
644
Грип, грипа
Грип. Снимка: Pixabay

С настъпването на по-студените месеци идва и времето на грипа и настинките. Тези респираторни заболявания не само засягат ежедневието ни, но и могат да имат сериозни последици за определени групи хора. В тази статия ще разгледаме основните симптоми на грипа, методите за предпазване и начини за лечение.

Грипът се характеризира с отпадналост, умора, висока температура и кашлица. Първоначално може да бъде объркан с настинка поради подобни симптоми като кихане и болки в гърлото, но обикновено той настъпва по-бързо и може да включва задух, главоболие, мускулни болки, запушен или течащ нос, болка в очите, суха кашлица и в много редки случаи повръщане и диария.

По темата разговаряме с пулмолога д-р Иван Власов, работещ в „ДКЦ-І-Бургас” ЕООД. Специалист е по белодробни болести със задълбочени интереси за бронхообструктивни болести – хронична обструквитна белодробна болест, бронхиална астма, тежка еозинофилна астма и свързаните с това функционални изследвания. Той каза пред Искра.бг:

„Грипът е инфекциозно заболяване, което се предава по въздушно-капков път при кашляне или кихане, както и чрез директен или непряк контакт със заразени повърхности. Заразата може да се разпространява в организма ден преди появата на първите симптоми и продължава до 5-7 дни след това. Особено уязвими към грипа са малките деца, възрастните хора, бременните жени, както и хората с хронични заболявания или отслабена имунна система. Те са изложени на по-висок риск от усложнения.“

„Носенето на маски, честото миене на ръце, поддържането на социална дистанция и ваксинацията са ключови за предпазване от грип. В момента най-много боледуват малките деца, затова е изключително важно филтърът на входа в детските градини“, категоричен е пулмологът.

Според д-р Иван Власов мерките прилагани по време на COVID-19, като социалната дистанция и носенето на маски, са ефективни и при предпазването от грип. Той посочи:

„Важно е хората със симптоми на грип да посетят лекар, особено ако симптомите включват висока температура, остра кашлица и болки в гърдите.“

Д-р Власов също подчертава значението на редовните прегледи за хората с хронични белодробни заболявания.

„Ваксинацията срещу грипа е особено препоръчителна за възрастни хора и други уязвими групи. Ние със сдружението на „Младите лекари“ посетихме много места, където повдигнахме въпроса и обяснихме какви са ползите от противгрипната ваксина. Нека подчертая, че перфектно лекарство или ваксина няма, но по този начин се понижава риска за тежко протичане“, категоричен е пулмологът.

От изключително значение е обществото да знае, че грипът макар и рядко може да се усложни с първична вирусна пневмония, вторична бактериална, ко инфекция с атипични причинители и да обостри вече диагностицирани хронични белодробни заболявания – ХОББ, бронхиална астма или бронхиектазии.

В заключение, ако все пак се заразите, е нужно да започнете лечение още през първите два дни от появата на грипните симптоми. Не забравяйте да се консултирайте с вашия лекар или специалист относно това какви медикаменти да приемате.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments