Според нови данни, които съчетават наблюдения на експерти и изкуствен интелект /ИИ/, градовете в Азия и САЩ отделят най-много вредни емисии, които задържат топлината в атмосферата и подхранват климатичните промени, информира „Associated Press“.
Анализът показва, че понастоящем Шанхай е най-замърсяващият град. Седем щати и провинции генерират над 1 милиард метрични тона парникови газове, като всички те се намират в Китай, с изключение на Тексас, който се нарежда на шесто място, сочат новите данни на организация, съоснована от бившия вицепрезидент на САЩ Ал Гор, публикувани по време на настоящите преговори на ООН за климата в Баку, Азербайджан. По време на преговорите държавите се опитват да определят нови цели за намаляване на тези емисии и да уточнят колко точно ще трябва да платят богатите държави, за да помогнат на света да се справи с тази трудна задача.
С помощта на сателитни и наземни наблюдения, подпомогнати с изкуствен интелект за попълване на пропуските, организацията „Climate Trace“ се стреми да определи количествено въглеродния диоксид, метана и азотния оксид, които задържат топлината, както и други традиционни замърсители на въздуха в световен мащаб, като първи път изследването е извършено в повече от 9000 градски зони. Общото замърсяване на Земята с въглероден диоксид и метан е нараснало с 0,7 % до 61,2 милиарда метрични тона, като процентът на краткотрайния, но изключително наситен метан е нараснал с 0,2 %.
„Цифрите са по-високи от други набори от данни, тъй като мащабът е огромен, а освен това са измерени повече емисии в повече сектори, отколкото обикновено са налични,“, обясни Гавин Маккормик, съосновател на „Climate Trace“.
Редица големи градове отделят много повече емисии от цели нации
С отделянето на 256 милиона метрични тона парникови газове Шанхай оглави класацията на всички замърсяващи градове в световен мащаб и надхвърли тези на Колумбия и Норвегия. Токио със своите 250 млн. тона щеше да се нареди в топ 40 на държавите замърсители, ако беше държава, а Ню Йорк – със 160 млн. тона и Хюстън – със 150 млн. тона щяха да са в топ 50. Сеул, Южна Корея, се нарежда на пето място сред градовете – със 142 милиона тона.
„Един от обектите в Пермския басейн в Тексас е категорично №1 по замърсяване на околната среда в целия свят. И може би не трябваше да се изненадвам от това, но си мисля колко мръсни са някои от тези обекти в Русия и Китай и т.н. Въпреки това, Пермският басейн поставя всички тях в сянка,“, твърди Ал Гор.
Най-голямо увеличение на емисиите от 2022 г. до 2023 г. се наблюдава в Китай, Индия, Иран, Индонезия и Русия, а най- осезаемо намаляване на замърсяването – във Венецуела, Япония, Германия, Обединеното кралство и САЩ. В набора от данни, разработен съвместно от учени и анализатори от различни групи, са разгледани и традиционни замърсители като въглероден оксид, летливи органични съединения, амоняк, серен диоксид и други химикали, свързани с мръсния въздух. Експлоатацията на изкопаеми горива допринася силно за замърсяването.
„Това представлява най-голямата заплаха за здравето, пред която е изправено човечеството“, сподели още бившият американски политик.