Новият изпълнителен директор на петролната компания „Бритиш петролиъм“ /BP/Бернар Луни заяви, че иска тя да намали рязко своите нетни въглеродни емисии до 2050 г., а ако е възможно дори по-рано.
Луни заяви, че 111-годишната компания трябва да се „преоткрие“- стратегия, която в крайна сметка ще доведе до повече инвестиции в алтернативната енергия.
BP трябва да преосмисли изцяло своята концепция, за да бъдат осъществени тези промени, заяви Луни, който пое поста „изпълнителен директор“ миналата седмица.
Конкурентите също правят тази крачка, включително компаниите Royal Dutch Shell и Total. Луни заяви:
„Световният бюджет за въглеродни емисии е ограничен и се изчерпва бързо, затова се нуждаем от бърз преход към нетна нула.“
„Милиарди долари ще трябва да бъдат инвестирани в преструктурирането и захранването на световната енергийна система.“
„Това със сигурност ще бъде предизвикателство, но и страхотна възможност. За мен и за акционерите е ясно, че BP трябва да даде своя принос и да служи на нашата цел, тъй като е нужна промяна. А ние искаме да променяме- това е правилното нещо за света и за BP “.
Той изложи плановете си по време на реч, която изнесе в сряда.
„Предоставянето на чиста, надеждна и достъпна енергия на света ще изисква единствено преосмисляне на представата, която имаме за енергията, като днес това се превръща в новата цел на BP“, обясни той. „Преосмисляне на енергия за хората и нашата планета.“
Луни, който наскоро се присъдени към Instagram, публикува пост:
„Бъдете сигурни – много време и слушане са нужни за тази идея“.
„Цялата тревожност и неудовлетвореност на света, наред с хода на промяната, не е за подценяване. Искам да знаете, че слушаме. И като компания – и аз като индивид.“
В дългосрочен план идеите за развитие на BP ще включват по-малко инвестиции в нефт и природен газ и повече инвестиции в бизнес с ниски въглеродни емисии. В краткосрочен план обаче големият брой инвестиции в нефт и газ ще продължи.
Компанията заяви, че иска да бъде на „нетна нула“ до 2050 г. – тоест иска емисиите от парникови газове, идващи от нейни операции с нефт и газ да не допринасят към количеството парникови газове в световен мащаб.
Компанията иска да намали наполовина и количеството въглерод в своите продукти до 2050 г.
Луни заяви, че на практика „преосмислянето на понятието за енергия“ може да включва стъпки като превръщането на отпадъците от градовете в авиационно гориво, създаването на бетон, който „затваря в себе си“ въглерода вместо да го отделя, или улавянето на въглерод от големите индустрии, произвеждащи емисии, каквито са циментът, стоманата или химикалите.
Той обаче не поясни кои са стъпките, които възнамерява да предприеме, за да стигне до „нетна нула“, като по този начин предизвика критики от екологичната организация Greenpeace.
Чарли Кроник, съветник в областта на петрола от Greenpeace във Великобритания, заяви:
„Амбициите и целите на BP изглеждат приложими за наследниците на Луни, но оставят неотложните въпроси без отговор.“
„Как ще достигнат до нетна нула? Ще бъде ли чрез компенсиране? Кога ще спрат да харчат милиарди за сондажи в нови нефтени и газови находища, които не можем да оползотворим?“
„Какъв е мащабът и графикът за инвестициите във възобновяеми енергийни източници, които те почти не споменават? И какво ще правят през това десетилетие, когато битката за защита на нашия климат ще бъде или спечелена или загубена?“
Натиск от страна на инвеститори
Все пак, Climate Action 100+ – сдружение на крупни инвеститори, които се опитват да окажат натиск върху развитите индустрии, излъчващи емисии на парникови газове, приветства съобщението на BP като „добре дошло“.
„Трябва да се предприеме цялостното преминаване на икономиката към нетно нулево положение до 2050 г.“, заяви Стефани Пфайфър, член на ръководния комитет на активистката група.
„Това трябва да включва нефтени и газови компании, ако искаме да имаме някакъв шанс да се справим успешно с климатичната криза“, каза г-жа Пфайфър, която е и главен изпълнителен директор на Международната инвестиционна група по изменение на климата.
Тя заяви, че инвеститорите от Climate Action 100+, които вече оказват натиск върху BP, ще продължат да следят напредъка на компанията в борбата с изменението на климата.
„Това включва идеята компанията да инвестира повече в предприятия извън нефтената и газовата индустрия и гарантирането, че лобистката й дейност ще подкрепя изпълнението на „Парижкото споразумение“, каза тя.
Превод: Глория Йорданова