Шефът на ООН осъди военната инвазия на Русия в Украйна преди годишнината

0
41
Антониу Гутериш - ООН.
Антониу Гутериш. Снимка: Фейсбук

Ръководителят на ООН Антониу Гутериш осъди инвазията на Русия в Украйна, като я определи като оскърбление срещу колективното съзнание на света на заседание на Общото събрание почти една година по-късно, предава „BBC“.

На срещата беше обсъдено предложение, подкрепено от Украйна и нейните съюзници, изискващо Русия да се оттегли незабавно и безусловно. Нападнатата страна се надява, че подкрепяйки движението, държавите ще покажат солидарност.

Кремъл обвини Запада, че иска да победи Русия на всяка цена. Василий Небензя, посланикът на Кремъл в ООН, изтъкна, че САЩ и техните съюзници са готови да хвърлят целия свят във война. Руският президент Владимир Путин изпрати до 200 000 войници в Украйна на 24 февруари 2022 г. в най-голямата европейска инвазия от края на Втората световна война.

Опустошителната война, която последва, е довела до гибелта на най-малко 7199 цивилни и хиляди други са ранени, според оценка на ООН, но този брой вероятно е много по-голям. Кметът на украинския град Мариупол, където се твърди, че са извършени масови екзекуции, изчисли през април, че само там са загинали 21 000 души.

Русия и Украйна са потърпевши, като най-малко 100 000 техни войници са убити или ранени, според американската армия. А повече от 13 милиона души бяха превърнати в бежанци в чужбина или разселени в Украйна.

Твърдението на Путин, че операцията му е била необходима за „демилитаризиране и денацифициране“ на Украйна, страна с исторически връзки с Русия, беше отхвърлено от Украйна и нейните съюзници като хитрост за непровокирана атака. Пред Общото събрание Гутериш коментира:

„Това нахлуване е оскърбление за нашата колективна съвест. Това е нарушение на Устава на ООН и международното право.

Той предупреди: „Възможните последици от спираловиден конфликт са ясна и настояща опасност.“

Гутериш подчерта, че войната „разпалва регионалната нестабилност и подклажда глобалните напрежения и разделения, като същевременно отклонява вниманието и ресурсите от други кризи и належащи глобални проблеми“. По думите му е имало „неявни заплахи за използване на ядрени оръжия. И беше категоричен:

„Крайно време е да се отдръпнем от ръба.“

Гутериш обясни:

„Самодоволството само ще задълбочи кризата, като същевременно допълнително подкопае нашите общи принципи, провъзгласени в Хартата. Войната не е решението. Войната е проблемът. Хората в Украйна страдат изключително много. Украинците, руснаците и хората далеч отвъд тях се нуждаят от мир.“

60 държави са спонсорирали резолюцията, която подчертава „необходимостта да се постигне възможно най-скоро всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна в съответствие с принципите на Хартата на ООН. Алиансът вероятно ще одобри резолюцията, която не е правно обвързваща, но има политическа тежест. Въпреки това е малко вероятно гласуването да окаже голямо влияние върху действията на Русия в Украйна. Гласуването ще се проведе по-късно в четвъртък, в навечерието на първата годишнина от инвазията.

През последната година Общото събрание гласува подобни резолюции, противопоставящи се на нахлуването на Русия. През октомври 143 държави членки гласуваха да осъдят незаконното анексиране на части от Украйна от Москва. Русия, Беларус, Сирия и Северна Корея се противопоставиха на предложението, докато Индия и Китай бяха сред 35-те държави, които се въздържаха.

Гутериш говори, след като руският президент Владимир Путин изнесе реч, в която обвини Запада за войната. В обръщението си към нацията във вторник Путин също така обяви решението на Русия да спре ключов договор за ядрени оръжия, след като президентът на САЩ Джо Байдън, току-що след изненадващо посещение в Киев, похвали западната демокрация, че се противопостави на руската агресия.

Байдън нарече решението за спиране на договора, създаден от САЩ и Русия през 2010 г. за предотвратяване на ядрена война, като голяма грешка.

В сряда Путин се срещна с високопоставения представител на външната политика на Китай Ван И в Москва и изтъкна, че сътрудничеството с Пекин е „много важно за стабилизиране на международната ситуация“. Посещението бележи край на претенциите на Китай за неутралитет по отношение на войната в Украйна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments