Шефът на Световната банка предупреди за глобалната рецесия поради войната в Украйна

0
21
Финансова криза, икономика
Финансова криза. Снимка: Pixabay

Ръководителят на Световната банка предупреди, че инвазията на Русия в Украйна може да предизвика глобална рецесия, докато цените на храните, енергията и торовете скачат, съобщава „BBC“. Дейвид Малпас направи коментара си по време на бизнес събитие в сряда. Според него е трудно „да се види как избягваме рецесия. Той също така смята, че поредица от блокировки, наложени заради коронавируса в Китай увеличава опасенията за забавяне.

Предположенията му са последното предупреждение за нарастващия риск, че световната икономика може да се свие. Без а дава конкретна прогноза, Малпас заяви:

„Докато гледаме глобалния БВП… в момента е трудно да видим как ще избегнем рецесия.“

И беше категоричен:

„Идеята за удвояване на цените на енергията е достатъчна, за да предизвика рецесия сама по себе си.“

Миналия месец Световната банка намали прогнозата си за глобален икономически растеж за тази година с почти пълен процентен пункт до 3,2%.

Брутният вътрешен продукт /БВП/ е мярка за икономически растеж. Това е един от най-важните начини за измерване на това колко добре или зле се представя една икономика и се наблюдава отблизо от икономисти и централни банки. Помага на предприятията да преценят кога да се разширят и да наемат повече работници или да инвестират по-малко, както и да съкратят работната си сила. Правителствата го използват и за насочване на решения за всичко – от данъци до разходи. Това е ключов показател, заедно с инфлацията, за централните банки, когато обмислят дали да повишат или намалят лихвените проценти.

Малпас каза също, че много европейски страни все още са твърде зависими от Русия за петрола и газа. Това се случва, дори когато западните държави продължават с плановете си да намалят зависимостта си от руската енергия. На виртуално събитие, организирано от Търговската камара на САЩ, той подчерта още, че действията на Русия за намаляване на доставките на газ могат да доведат до „значително забавяне“ в региона. Освен това изтъкна, че по-високите цени на енергията вече тежат върху Германия, която е най-голямата икономика в Европа и четвъртата по големина в света.

Развиващите се страни също са засегнати от недостиг на торове, храна и енергия, съобщи още Малпас. Той изрази загриженост относно блокирането в някои от големите градове в Китай – включително финансовия, производствен и транспортен център в Шанхай, за които Малпас изтъкна, че „все още страдат от последствия или забавяне в световен мащаб“. И допълни:

„Китай вече преминава през известно свиване на недвижимите имоти, така че прогнозата за растежа на Китай преди нахлуването на Русия вече беше значително смекчена за 2022 г..“

„Тогава вълните на COVID предизвикаха блокиране, което допълнително намали очакванията за растеж за Китай“, добави той.

Също в сряда китайският премиер Ли Къцян заяви, че втората по големина икономика в света е била засегната по-силно от последния кръг от блокиране, отколкото в началото на пандемията през 2020 г. Той също така призова за повече действия от страна на служителите за рестартиране на фабрики след блокиране.

„Напредъкът не е задоволителен.“, смята Ли и допълва:

„Някои провинции съобщават, че само 30% от предприятията са се отворили отново… съотношението трябва да се повиши до 80% в рамките на кратък период от време.“

Пълни или частични блокирания бяха наложени в десетки китайски градове през март и април, включително продължително затваряне на Шанхай. Мерките доведоха до рязко забавяне на икономическата активност в цялата страна. През последните седмици официалните данни показват, че са засегнати големи части от икономиката, от производителите до търговците на дребно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments