Шенжен е първият китайски град със забрана за ядене на котки и кучета

0
242
Куче и коте
Снимка: Pixabay

Шенжен се превърна в първия китайски град, който забрани продажбата и консумацията на кучешко и котешко месо. Ограничението идва, след като централното правителство направи връзка между разпространението на коронавируса и дивечовото месо и забрани неговата търговия и консумация, пише BBC.

Шенжен разшири забраната, включвайки и месните продукти от кучета и котки, като законът ще започне да се прилага от 1 май.

Над 30 милиона кучета ежегодно се използват за месото им на територията на Азия по данни на Международното Хуманитарно Общество. Те не са сред най-популярните деликатеси в Китай, като масата от местното население никога не ги е дегустирала, нито има желание да пробва.

“Кучетата и котките са изградили много по-тясна връзка с китайците, като забраната за консумацията на месото им е популярна мярка в по-развитите региони на страната като Хон Конг и Тайван”, коментира местното управление на Шенжен, цитирано от “Reuters”.

“Забраната символизира съвременния дух и нивото на развитие на местното общество”.

Международното Хуманитарно Общество приветства с въодушевление новината.

“Това е наистина основополагаща крачка към преустановяването на този варварски обичай и безскрупулна търговия, която погубва близо 10 милиона кучета и 4 милиона котки в Китай всяка година”, коментира Д-р Питър Ли, правен специалист към Международното Хуманитарно Общество.

Същевременно обаче централната власт в Китай одобри употребата на меча жлъчка за лекуването на заболели от коронавирус. Мечата жлъчка – храносмилателният ензим, който се извлича от живи мечки в плен, има дълга история на приложение в традиционната китайска медицина. Активната съставка на жлъчката е урзодезоксихолева киселина, която се използва за разбиването на пикочни камъни и чернодробни заболявания. Същевременно обаче няма никакви научни доказателства за ефективността й при лекуването на коронавируса, а процесът е болезнен и стресиращ за животните.

Браян Дели, говорител на природозащитната организация “Animals Asia Foundation”, коментира, че не следва да търсим лечение за COVID-19 сред дивите животни, предвид фактът, че вирусът най-вероятно е произлязъл от тях.

Търговията с продукти от диви животни

През февруари китайското правителство забрани търговията и консумацията на продукти от диви животни. Мерките бяха взети, след като стана ясно, че пазар в Ухан, търгуващ с продукти от диви животни, може да е бил първичното огнище на заразата с новия коронавирус. Това било най-логичното обяснение за прехвърлянето на вируса от животните върху хората и за масовото му разпространение.

Информация от последните дни потвърждава, че китайското правителство затяга търговията с дивеч и провежда стриктни ограничителни мерки из цялата страна.

Към момента има близо милион потвърдени случаи на заразяване с коронавирус в световен мащаб, като броят на жертвите достигна 47 000. Данните са на щатския университет Джонс Хопкинс, който обработва данни от началото на епидемията.

Учени и изследователи все още са далеч от установяване източника на мутиралия коронавирус и на пътя по прехвърлянето му върху хората.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments