По време на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2020” бяха открити 5 бойни морски мини тип ЕМА и една морска мина тип EMC – всички от Първата световна война. Това се случва в рамките на проведени противоминни действия в северния Несебърския залив за периода от 6 до 18 ноември, съобщиха от Военноморските ни сили (ВМС).
Мините тип EMA са котвени, контактни мини с размери 1,6 х 0,8 м. и тегло 150 кг, уточняват от ВМС. Те могат да бъдат поставяни от надводен кораб или подводница. Мината тип EMC е също котвена, контактна мина, но с по-голям диаметър и боен заряд от 300 кг.
Мините от времето на Първата световна война са намерени, лежащи на дъното, по време на планираната в рамките на учението противоминна операция от минните ловци от състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2).
За координатор на противоминните действия и ръководител на взривните дейности беше назначен капитан III ранг Илия Стойчев – началник на центъра за подготовка на водолази и бордни спасители.
В противоминни действия участваха минен ловец „Цибър“ водолазните катери „Капитан II ранг Никола Фурнаджиев“ и „Форос“, водолазните групи за извършване на обследване, откриване, маркиране и подривявяне на открити морски мини от Пункт за базиране Варна и Пункт за базиране Бургас, както и водолазната група на минен ловец „Цибър“. Те се проведоха както следва:
- на 6 ноември водолазната група на минен ловец „Цибър“ унищожи 1 мина тип ЕМА;
- на 16 ноември водолазният катер „Форос“ и групата от Пункт за базиране Бургас унищожи 1 мина тип ЕМА;
- на 17 ноември водолазният катер „Капитан II ранг Никола Фурнаджиев“ и групата от Пункт за базиране Варна унищожи 2 мини тип ЕМА;
- на 18 ноември минен ловец „Цибър“ и водолазният катер „Капитан II ранг Никола Фурнаджиев“ унищожиха последните две мини една тип ЕМА и една тип EMC.
За осигуряване на безопасността, районът, в който са открити морските мини e бил изолиран за корабоплаване и подводни дейности. Действията на личния състав по откриването, идентифицирането и унищожаването на мините свидетелства за професионализма и високото ниво на подготовка, като същевременно демонстрира, че минната опасност остава актуална дори и сто години след края на Първата световна война, допълват от ВМС.