Дни преди края на годината, 49-ото Народно събрание започна работа по промените в Конституцията. Поправките влязоха на второ четене в пленарната зала. Парламентът си поставя за цел съдебна реформа и ограничаване на правомощията на президента при избора на служебно правителство.
Депутатите от „Има такъв народ” и „Възраждане” напуснаха пленарната зала в знак на протест срещу промените в основния закон и обявиха, че ще сезират Конституционния съд.
Новите текстове, които се дебатират, предвиждат депутати и министри вече да могат да имат двойно гражданство, но с условия за уседналост последните 18 месеца в нашата страна.
Ограничават се правомощията на президента при съставяне на служебно правителство. Първоначалната идея беше за служебен премиер той да може да избира между определен кръг от хора – председателя на Народното събрание, председателя на ВКС, управителя или подуправителя на БНБ, председателя или заместник-председателя на Сметната палата, омбудсмана или негов заместник. Впоследствие обаче депутатите решиха да изключат председателя на ВКС от този списък.
При оставка на правителството парламентът вече няма да се разпуска и ще заседава до клетвата на новите народни представители.
Промените в Конституцията предвиждат и ограничаване на правомощията на главния прокурор, както и на мандата му – до 5 години, на председателя на ВКС и на ВАС – до 7 години. Те няма да имат право на втори мандат. ВСС пък се разделя на две – Прокурорски и Съдийски съвет.