Шофьор от столичен градски транспорт „изтеглил“ бързи кредити за близо 4 500 лв. По същото време возел пътници. Чрез измамна схема Тихомир Янкуловски се оказал длъжник с пет заема, без да знае, че е кандидатствал за тях, предаде „Монитор“.
На 14 февруари 2018 г. получил обаждане от фирма за бързи заеми. Казали му, че закъснява с вноската и сумата ще се събира принудително. Направил справка в кредитния регистър и разбрал, че на негово име има задължения на стойност 4 300 лв. Те са били изтеглени на 5 януари 2018 г. по електронен път. Използвани са личните му данни.
Човекът е бил на работа, когато са се сключвали договорите. Возил пътници между София и Ботунец. Това е доказано и на пътния лист, който се пази от работодателя.
За 15 месеца дължимите пари достигнали 20 000 лв. Измамниците са фалшифицирали подписа му и са използвали предплатени карти на мобилни оператори.
До този момент Янкуловски не е правил плащане. Подал жалба в полицията и е направено разследване. Делото е минало на първа инстанция. Според резултатите подписът не е негов. В измамната схема най-вероятно са участвали няколко души.
По думи на Николай Цветанов от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране решението на делото служи да се заличи длъжника от регистъра на БНБ. От шофьора не са търсили пари и няма дело за сумите, но фигурира в кредитния регистър и има лошо „досие“. Финансовата институция търпи загуби.
Омбудсманът Мая Манолова е получила над 3000 жалби срещу организации за бързи кредити за период от три години. Според нея заемодателите трябва да преминат от регистрационен на лицензионен режим, а това да се извърши под строг контрол от държавата. Тя иска промени в законодателството, които да ограничат таксите, дължимите суми и да не се променят неедностранно от фирмите. Според нея не трябва да се изисква и поръчител.
Експертът Николай Цветанов твърди, че основен проблем е и ниската финансова култура на заемополучателите. Той съветва да се четат добре общите условия при подписване на договорите.