Шокет Мозелман: Офисът на австралийския депутат бе обискиран поради съмнения в “китайски шпионаж”  

0
74
Парламентът в Сидни
Снимка: Wikimedia Commons

Австралийски депутат бе отстранен от политическата партия, в която членува, след като офисът му бе обискиран от националните сили за сигурност поради съмнения за връзки с Китай, предава “BBC”. Органите на реда са обискирали дома и офиса на политика от щата Нови Южен Уелс, Шокет Мозелман. Полицията и разузнавателните служби обявиха, че е политическата фигура е “обект на продължаващо разследване”, като отказаха да предоставят допълнителни детайли. 

Мозелман, който е член на лейбъристката партия, все още не е коментирал ситуацията публично. Лидерът на партията Джоди МакКей заяви за местните медии, че обискът във връзка със съмненията в китайско правителствено вмешателство в работата на Мозелман са “ужасяващо притеснителни”.

“Разследването трябва да бъде проведено докрай. Дотогава нямаме намерение да държим Мозелман на политическата скамейка на партията”, сподели тя пред репортери в петък.

Министър-председателят на страната Скот Морисън обяви, че не може да сподели повече информация около разследването, но подчерта, че то “се провежда от известно време насам”“Правителството е твърдо решено да гарантира, че никой не може да се меси или оказва влияние върху действията и решенията на Австралия”, добави той. 

“Ще отстояваме това си намерение. И както събитията от днес показват, ние сме напълно готови да предприемаме действия”.

По-рано Австралийска Организация за Разузнаването и Сигурността “AISO” и Австралийската Федерална Полиция “AFP” потвърдиха обиските в Сидни. 

“Случващото не е свързано с пряка заплаха за обществената сигурност”, обяви “AISO”, без да предоставя допълнителна информация. 

Ежедневникът “Sydney Morning Herald”, който първи опомена обвиненията, информира, че разследването е провеждано в продължение на месеци, като към момента обвиненията все още не са доказани. Отношенията между Канбера и Пекин са особено обтегнати, след като Австралия призова за независимо разследване за произхода на пандемията от коронавирус. В отговор Китай наложи икономически санкции срещу Австралия през изминалите седмици. 

Също така наскоро имаше оспорван дебат около твърденията за опит от страна на Китай да се окаже влияние върху редица австралийски политици – обвинения, които Пекин категорично отрече и описа като “истерия”. През 2018 в Австралия бяха прокарани нови закони за сигурността и противодействието на шпионажа, целящи да предотвратят чуждестранни вмешателства във вътрешната политика и вътрешните дела на страната. 

Сред гласуваните мерки е забрана на чуждестранни политически дарения, както и изискването за изграждането на регистър на чуждестранни лобисти. През 2017 австралийски сенатор бе принуден да подаде оставка, след като се превърна в обект на разследване заради отношенията си с китайски бизнесмен. През изминалата седмица министър-председателят Скот Морисън предупреди още, че правителствените агенции и бизнесите в страната се изправят пред значително зачестили кибер атаки от “държавен инициатор” – коментар, който бегло бе насочен към Китай. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments