Френският президент Еманюел Макрон ще пътува до Берлин в петък, за да се срещне с германския канцлер Олаф Шолц в опит да се намали напрежението по отношение на Украйна, което се разпространи на всеослушание през последните седмици, съобщиха за „Politico“ високопоставени германски и френски служители.
Полският министър-председател Доналд Туск ще се присъедини към лидерите на Франция и Германия по-късно през деня, според германски официален представител, като това ще бъде първата среща на „Ваймарския триъгълник“ – формат за диалог между трите държави, откакто Туск стана отново министър-председател на Полша през декември.
Лидерите възнамеряват срещата да бъде демонстрация на единство след напрегнатия период, в който френско-германските търкания по отношение на Украйна прераснаха в открита вражда.
Дълго трупаното напрежение започна да кипи в края на февруари, когато Макрон отказа да изключи изпращането на западни войски да се бият в Украйна, като се зарече да направи „всичко необходимо, за да гарантира, че Русия няма да може да спечели тази война“. По-предпазливият Шолц отвърна на удара, изключвайки използването на сухопътни войски от европейските държави. Няколко дни по-късно Макрон се опита да отговори директно на Шолц. Пред аудитория в Прага той коментира:
„Европа явно е изправена пред момент, в който ще е необходимо да не бъдем страхливци.“
Германският министър на отбраната Борис Писториус отговори, че коментарите на Макрон са „нещо, което всъщност не помага за решаването на въпросите, които имаме, когато става въпрос за оказване на помощ на Украйн“.
Наред с всичко това, германски официални лица се оплакват в собствен план, че макар Макрон да говори твърдо за Украйна, той не е направил толкова военна подкрепа, колкото е предоставила Германия. Германският Килски институт, който обобщава националния принос към военните усилия на Украйна, класира Франция като явен изоставащ партньор с 640 млн. евро военна помощ в сравнение с Германия, която е предоставила или обещала 17,7 млрд. евро.
Французите оспорват тези цифри и твърдят, че дават оръжията, които наистина имат значение. Ето какво написа неотдавна министърът на въоръжените сили Себастиен Лекорну в публикация в X:
„Франция е избрала оперативната ефективност на военната си помощ за Украйна: обещайте това, което можете да осигурите, и осигурете това, което можете да обещаете.“
Тази седмица Макрон отложи отдавна планирано посещение в Украйна на фона на напрежението със съюзниците заради все по-ястребовата му реторика. В неделя Елисейският дворец обяви, че посещението е отложено и ще се състои през следващите няколко седмици. Решението за отлагане е взето, за да се даде време на разговорите със съюзниците да доведат до „осезаеми резултати“ за Украйна, издаде за медията френски дипломат, на когото бе предоставена анонимност, за да обсъди деликатния въпрос.
Очаква се Макрон да пристигне в канцлерството в Берлин около обяд в петък за разговора на четири очи с Шолц. Срещата Макрон-Шолц ще бъде последвана от тристранна дискусия с Туск. Лидерите се опитаха да представят Ваймарския формат като средство за укрепване на европейската сигурност, макар че далеч не е ясно дали включването на Туск в дискусията ще помогне за изглаждане на дългогодишните търкания между Шолц и Маркон.
Служители в правителството на Туск изразиха симпатии към по-строгата реторика на Макрон, като полският външен министър Радослав Сикорски наскоро заяви, че присъствието на войски на НАТО в Украйна „не е немислимо“. Високопоставен германски служител изтъкна, че не се очакват конкретни решения или изявления от петъчните разговори, чиято цел е само да се изпрати нов сигнал за единство.