Върховният съд постанови, че шотландското правителство не може да проведе референдум за независимост без съгласието на правителството на Обединеното кралство. Първата министърка на Шотландия Никола Стърджън имаше намерение да проведе референдум на 19 октомври следващата година. Съдът обаче постанови единодушно, че страната няма правомощия да го направи, тъй като последната дума е запазена за Уестминстър, предава „BBC“.
Правителството на Обединеното кралство отказа да даде официално съгласие за провеждане на референдум. Председателят на съда Робърт Рийдз заяви, че законите, с които през 1999 г. е бил създаден делегираният шотландски парламент, означават, че той няма правомощия по отношение на области от конституцията, включително съюза между Шотландия и Англия. По негови думи тези въпроси са в компетенцията на парламента на Обединеното кралство, и поради липсата на споразумение между двете правителства шотландският парламент не може да приеме закон за референдум. Робърт Рийд също така отхвърли аргумента на шотландското правителство, че един евентуален референдум ще бъде просто „консултативен“ и няма да има правен ефект върху съюза, тъй като като хората ще бъдат помолени да изразят мнението си само за това дали Шотландия трябва да стане независима държава.
Коментирайки съдебното решение, Стърджън сподели, че е разочарована, но уважава становището на съда. Тя обаче подчерта, че съдиите не създават закона, а само го тълкуват, като добави:
„Това е горчиво хапче, което всеки привърженик на независимостта, а със сигурност и всеки привърженик на демокрацията, трябва да преглътне.“
Първата министърка обяви по време на медийна конференция, че референдумът остава предпочитан вариант, но при липса на споразумение ще бъдат използвани следващите парламентарни избори в Обединеното кралство като „фактически референдум“ в опит да се покаже, че мнозинството от хората в Шотландия подкрепят независимостта.
Тази вечер в Шотландия ще се проведат редица митинги в подкрепа на независимостта в различни градове. Последните проучвания на общественото мнение сочат, че страната е разединена по въпроса за независимостта, но е налице много малко мнозинство в полза на оставането в Обединеното кралство.
Британският министър-председател Риши Сунак приветства „ясното и окончателно решение“ на Върховния съд. По повод на това той коментира: „Народът на Шотландия иска да работим за решаване на основните предизвикателства, пред които сме изправени заедно, независимо дали става дума за икономиката, а за Националната здравна служба или за подкрепата за Украйна. Сега е моментът политиците да работят заедно, а правителство ще направи точно това.„
Междувременно лидерът на шотландските лейбъристи Анас Сарвар заяви, че в Шотландия няма мнозинство нито за референдум, нито за независимост, но има мнозинство за промяна.
Делото беше отнесено до Върховния съд от главния юрисконсулт на шотландското правителство – Дороти Бейн. Тя заяви, че въпросът е от „изключителна обществена важност“ и призова съдът да се произнесе с окончателно решение.
Миналия месец съдът изслуша подробни правни аргументи от страна на правителството на Обединеното кралство, както и на Шотландия, а решението му беше произнесено само шест седмици по-късно – в по-кратък срок, отколкото очакваха много експерти. Референдумът за независимост през 2014 г., на който гласоподавателите подкрепиха оставането в Обединеното кралство с 55% срещу 45%, беше възможен, тъй като правителството на Обединеното кралство се съгласи временно да прехвърли необходимите правомощия на шотландския парламент, за да позволи провеждането на допитването чрез т.нар. заповед по член 30.