Правозащитници, журналисти и адвокати по целия свят са били обект на зловреден софтуер за телефони, продаван на авторитарни правителства от израелска фирма за наблюдение, съобщават медиите, цитирани от “BBC”. Те са в списък с около 50 000 телефонни номера на хора, за които се смята, че представляват интерес за клиенти на компанията NSO Group, изтекла в големи информационни бюра. Не стана ясно откъде идва списъкът – или колко телефона всъщност са били хакнати.
NSO отрича да е извършила неправомерни действия. В изявлението на компанията се казва, че софтуерът е предназначен за използване срещу престъпници и терористи и е достъпен само за военни, правоприлагащи и разузнавателни агенции от страни с добри досиета за правата на човека.
В него се казва още, че първоначалното разследване, довело до докладите на базираната в Париж неправителствена организация „Забранени истории“ и правозащитната организация Amnesty International, е “пълно с погрешни предположения и непотвърдени теории”. Но добави, че „ще продължи да разследва всички достоверни твърдения за злоупотреба и да предприеме подходящи действия“.
Твърденията за използване на софтуера, известен като Пегас /Pegasus/, бяха изнесени в неделя от Washington Post, Guardian, Le Monde и 14 други медийни организации по света. Пегас заразява iPhone и устройства с Android, за да позволи на операторите да извличат съобщения, снимки и имейли, да записват обаждания и тайно да активират микрофони и камери.
Какво знаем за хората “под прицел”?
Медиите, работещи по разследването, заявиха, че са идентифицирали над 1000 души в над 50 държави, които се намират в списъка. Те включват политици и държавни глави, бизнес мениджъри, активисти и няколко членове на арабското кралско семейство. Установено е също, че повече от 180 журналисти са в списъка, от организации, включително CNN, New York Times и Al Jazeera. Много от номерата са групирани в 10 държави: Азербайджан, Бахрейн, Унгария, Индия, Казахстан, Мексико, Мароко, Руанда, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, според докладите.
Когато се свържат с търговските обекти, участващи в разследването, говорители на тези страни или отричат, че е използван Пегас, или отричат, че са злоупотребили със своите правомощия за наблюдение.
Не стана ясно колко от устройствата в списъка действително са били на прицел на шпионаж, но криминалистичният анализ на 37 от телефоните показа, че е имало „опити и успех“ в хаковете, съобщава Washington Post. Това включва хора, близки до саудитския журналист Джамал Хашоги, който беше убит по време на посещението си в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул, Турция, през октомври 2018 г. и тялото му беше разчленено.
Разследването установи, че шпионски софтуер е инсталиран на телефона на годеницата му дни след убийството на мъжа и че телефонът на съпругата му е бил насочен към шпионски софтуер между септември 2017 г. и април 2018 г. NSO Group заяви, че нейната технология „не е свързана по никакъв начин с отвратителното убийство“.
Телефонът на мексиканския журналист Сесилио Пинеда Бирто също се появява два пъти в списъка, включително и в месеца преди да бъде убит, установи разследването. Телефонът му изчезна от мястото на убийството, така че съдебномедицинска експертиза не беше възможна, но NSO заяви, че дори телефонът му да е бил обект на наблюдение, това не означава, че събраните данни са свързани с убийството му.
Установено е, че телефоните на двама унгарски разследващи журналисти, Андраш Сабо и Саболч Пани, са били успешно заразени с шпионския софтуер. Пани разказа пред “Забранени истории”, че научаването на хака е „опустошително“. Той потвърди:
“В тази страна има хора, които смятат обикновения журналист за толкова опасен, колкото някой, заподозрян в тероризъм.”
Говорител на унгарското правителство заяви пред Guardian, че „не е знаел за предполагаемо събиране на данни“.
В Индия се съобщава, че в списъка са повече от 40 журналисти, трима опозиционни лидери и двама министри в правителството на премиера Нарендра Моди. Очаква се в следващите дни да бъдат публикувани повече подробности за това, към кого е насочен софтуерът.
WhatsApp съди NSO през 2019 г., твърдейки, че компанията стои зад кибератаките срещу 1400 мобилни телефона, заразени с Пегас. По това време NSO отрече всякакви нарушения, но на компанията е забранено да използва WhatsApp.