Общинските съветници в Пловдив гласуваха включване на финансови средства, свързани с допълнителни разходи за стадион „Христо Ботев“ и стадион „Локомотив“. Вносител на точката е кметът на града Здравко Димитров.
Темата стана обект на дискусия между представители на местния парламент. Въпреки споровете допълнителното финансиране бе прието с 44 гласа „за“, против и въздържали се нямаше.
След изчитането на точката началото на обсъждането постави Тодор Стоилов от БСП. Той каза, че темата е „много важна, много дълбока“. Едно от опасенията на социалистите са „да не се повтори случаят с Колодрума и това да бъде вторият Колодрум“.
Представителят на социалистите наблегна недвусмислено на факта, че не трябва футболните привърженици и футболните отбори да се използват за предизборна агитация и в кампанията на някои политически сили.
Думата взе и Николай Радев от БСП. Той припомни вчерашното заявление на „един партиен лидер“, според когото умните хора купуват навреме, когато цените са ниски.
„От такива ниски цени най ме е страх, когато 2 милиона лева от тях са хвърлени на вятъра за седалки, които само след година се оказва, че са некачествени за това, за което са купени. Защото почти 2 млн. лв. отидоха, примерно, за колелото на Водната палата и след това правихме ново колело. Да не говоря за какви други суми, колегата спомена Колодрума, други обекти. Никой обаче не носи отговорност в този град за тези изхарчени пари. Защото при 18 милиона стартово проектиране за Колодрума, той стана към 60 млн. лв. Нали разбирате, че с тази разлика отдавна щеше да е довършен стадионът? И на Локото щеше да е направен стадионът. Обещахте там, че ще потърсите отговорност за тези пари, г-н кмете. Сега чуваме нови – били сме купили нови по-евтино. Купихме и ги хвърляме тези седалки! Така че безотговорността в този град е за милиони и никой не си мърда пръста!“, лаконичен бе Радев.
Заместник-кметът Пламен Райчев отказва да даде конкретни отговори какво точно се случва с обекта и къде отиват отделените средства. Не се знае и коя точно трибуна ще бъде завършена, заяви Слави Георгиев, който е от нечленуващите в група общински съветници. Според него е редно при обсъждането на такъв важен казус да има изключителна прозрачност, тъй като парите са двойно повече от тези, които може да си позволи общината.
Кметът на Пловдив Здравко Димитров отговори, че „всяка една стотинка е защитена“, тъй като се издава фактура за всяко направено плащане и няма как да се реализира строителството без отчетност. Той каза още, че не знае защо неговият заместник не е предоставил нужната информация и документи на общинските съветници, „ще го попитам и ще ви ги представя“.
„Г-н Димитров, за тези пари сте отговорни вие“ и защо се случва така, че средствата не достигат, любопитен бе Слави Райчев.
Градоначалникът отвърна, че първоначалната сума е била 45-50 милиона лева, но тя е нараснала осезаемо, тъй като растат и цените в строителството – вдигнали са се цимента и желязото, конкретизира Здравко Димитров. Той е на мнение, че „ако го забавим сега, може да стане и 60 милиона“, а при заема, който е бил изтеглен, „общината няма да плаща лихви“, тъй като инфлацията ги е изяла, „което е хубаво“.
Общинският съветник Йордан Иванов от „Демократична България“ също коментира разглеждания казус, изразявайки позицията си така:
„В продължение на казаното от г-н Стоилов и г-н Радев – вчера видяхме една безпардонна, грозна пресконференция, на която бе обявено пак, че някой ще дава нашите пари. Защо един партиен лидер твърди, че ще дава пари пред камерите, ще реже ленти пред камерите и ще твърди, че той ги е дал. Нещо повече, господин Димитров, 12 години вече управлява ГЕРБ и тези стадиони не са построени. Когато вчера, по този безпардонен начин, с публичен ресурс, с парите на пловдивчани, си позволявате да се заигравате с гласовете на ботивисти и локомотивци, трябва да отговорите защо за 12 години ги няма тези стадиони. Това, колеги, е най-прякото отражение на купуване на гласове с публичен ресурс. Това е най-прякото отражение на това до какво води централизацията на публичните финанси в Република България. И след това стигаме до това, че стойността на този стадион преди 5 г. следваше да бъде два пъти по-ниска. Така се казваше. Точно както Колодрума порасна два пъти и половина.“
Йорданов е на мнение, че се раздава без конкурс публичен ресурс там, където има най-голяма фенска маса. Защо днес не гласуваме пари за нов басейн, къде е подкрепата за волейбола, баскетбола и всички останали спортове, които прославят града и държавата повече от футбола и страдат от недостиг на финансови средства и материална база, попита още представителят на „Демократична България“.
Според него „това се нарича безизходица“ и е „непочтено“, а парите потъват при липса на всякаква отчетност.
Кметът Димитров съобщи, че се проектира баскетболна и волейболна зала в район „Западен“, което догодина ще започне да се изгражда.
„Основният проблем с басейн „Младост“ е това, че общината не е изпълнила ангажимента си да изгради достатъчно спортна инфраструктура, защото всички клубове да могат да ползват“, отвърна Йордан Иванов. Той е на мнение, че „разговорът е за приоритети и за всички обещания, които дадохте и не изпълнявате“.