Ще бъдат подменени печките на твърдо гориво на близо 2000 домакинства в Бургас. Средствата са осигурени по програма ЛАЙФ. Проектът обхваща още пет други общини в страната: София, Русе, Стара Загора, Велико Търново и Монтана.
Първата фаза ще стартира в понеделник и ще бъде за 80 домакинства. След това ще бъдат подменени печките на твърдо гориво на още 1914 жилища. За да се случи това, собствениците на имоти ще трябва да кандидатстват като попълнят специални формуляри. Те могат да бъдат открити на сайта на община Бургас, в раздел „Околна среда“.
От проекта ще могат да се възползват само собствениците на жилища, които се намират в следните квартали: Централна градска част, „Възраждане“, „Лазур“, „Братя Миладинови“ и „Меден рудник“, Зона Г.
Формулярите ще се подават на адрес „Трапезица“ 5 и ще се приемат от 15 до 19 часа. На място ще се попълва и електронен файл с помощта на служител на общината.
Срокът за кандидатстване е от 27 януари до 31 март. Тези, които са одобрени, ще бъдат обявени на 21 април.
„Няма да има значение кога са подадени документите. Ако има повече кандидати и има такива, които са допустими по критериите, те ще останат за основния етап на схемата. Няма да връщаме документи.“, обясни Величка Великова от администрацията.
Критериите, по които ще се класират кандидатите, са няколко. Един от тях е дали в жилището живеят деца до 2 години, хора с увреждания или възрастни над 70 години. Ако има такива, се приема, че имотът се отоплява почти постоянно и затова трябва да бъде подменена печката на твърдо гориво.
Други критерии са получаването на целеви помощи за отопление и енергийната ефективност на жилището.
За да се кандидатства по проекта, трябва имотът да се използва само и единствено за живеене. Офисите няма да бъдат одобрявани.
Печките на твърдо гориво ще бъдат заменяни с камини на пелети, които са четири вида с различна мощност в зависимост от големината на жилището. Има и три вида камини с водна риза, както и котли с пелети и котли с природна газ. Другият вид уреди за отопление са газовите конвектори.
Когато собственикът кандидатства, той ще трябва да посочи с какво желае да бъде подменена неговата печка на твърдо гориво.
За да е сигурно, че новите уреди за отопление ще бъдат използвани, в договора, който ще се подписва след одобрението, ще има изрична клауза, че човекът е съгласен в срок от 5 години след подмяната служители на община Бургас да могат да отидат на проверка в неговия имот. Това обясни началникът на отдел „Екологични политики и програми“ Мариета Николова.
От местната управа призоваха гражданите да се включат в проекта активно. До момента е проявен изключително голям интерес като всеки ден на телефоните на общината се получават десетки запитвания.
Зам.-кметът по европейски политики и околна среда Весна Балтина подчерта, че проектът се реализира, за да се подобри качеството на въздуха в града и той е само част от мерките, които предприема общината в тази насока. Ето какъв апел отправи тя към бургазлии:
„Искам да призова гражданите, защото е дошло време освен интервенция да започнем да извършваме действия и за превенция. Сутрин, когато се качваме в автомобилите и ако сме сами в тях, искам да се замислим дали не можем да поканим нашите съседи да отидем заедно на работа, или да отидем пеша на работа. Градът е чист и спокоен. През зимата всички усещаме миризмата на твърдото гориво, на въглищата и на дървата. Надяваме се, че гражданите ще се активни и ще се включат в този проект.“
Очаква се само чрез подмяната на печките на твърдо гориво на първите 80 домакинства да бъдат намалени фините прахови частици във въздуха с 1200 килограма.