Обединеното кралство обяви забрана за внос на руски диаманти, тъй като затяга санкциите заради войната на Русия в Украйна. Страните от блока на Г-7 също настояват да имат възможността да проследяват търговията със скъпоценните камъни, за да блокират руския износ, тъй като се опитват да ограничат паричните потоци в руската военна каса, предава „BBC“. Въпросът, който възниква обаче, е доколко тези схеми ще бъдат ефективни и може ли да се стигне до непредвидени последици?
Колко важен е руският износ на диаманти?
Търговията на Русия с диаманти, която възлиза на около 4 млрд. долара (3,2 млрд. паунда) годишно, съставлява малка част от общия ѝ износ. Преди войната в Украйна общият износ на Русия е генерирал печалба на стойност 489,8 млрд. долара през 2021 г. по данни на централната банка, като петролът и газът са съставлявали 240,7 млрд. долара от него. Въпреки това Русия е най-големият износител на диаманти в света по обем, следвана от африканските държави.
В руския добив на диаманти доминира държавната компания „Алроса“, която през 2021 г. е добила почти една трета от световните диаманти. Според Ханс Меркет, експерт от Международната информационна служба за мира, печалбите от „Алроса“ наистина се вливат във военната хазна на Кремъл, но те далеч не са толкова важни, колкото петрола и природния газ.
Как може да се ограничи потокът от руски диаманти?
САЩ вече въведоха санкции в опит да забранят износа на руски диаманти. В тази ситуация обаче има „огромна вратичка“, твърди Тобиас Корминд, който ръководи онлайн бижутерийния магазин „77 Diamonds“. По негови думи ограниченията се прилагат за необработени диаманти, но след като бъдат обработени и полирани, страната на произход вече няма значение. Гражданите на страните от Г7 купуват около 70% от световните диаманти, затова забраната на Г7 може да има ефект, ако диамантите могат да бъдат проследени. Забраната на Г-7 обаче би означавала, че диамантите вероятно ще се насочат към други пазари в Китай и Индия, казва още Корминд.
Стриктното проследяване на търговията с диаманти би улеснило ограничаването на този поток.
Как пътят на диамантите може да бъде проследен?
Вече съществува схема, чиято цел е да ограничи „кървавите диаманти“, използвани за подхранване на конфликти, наречена Кимбърлийски процес, в рамките на който държавите сертифицират, че диамантите са „свободни от конфликти“. Това обаче не позволява проследяване на диамантите до страната на произход. Ханс Меркет смята, че най-простият начин за проследяване на пътя на диамантите би бил да се разшири този процес, така че да включва документиране на произхода на камъните.
Съществуват и технологии, които маркират скъпоценните камъни, а в момента се разработва и такава, която може да ги сканира, за да провери географския им произход.
Какви последици би имала забраната?
По-голямата част от руските диаманти попадат в Индия, където в Сурат има голям център за шлифоване и полиране. По-малките предприятия за производство на диаманти в града вече са сериозно засегнати, отчасти поради забраната на САЩ.
В Африка местните минни компании се възползваха от санкциите на САЩ, които засегнаха руския износ. Въпреки това много африкански производители не са готови да се включат в схема за проследяване и биха могли да бъдат изключени, ако такава бъде въведена.
Що се касае за Европа, проследимостта трябва да бъде „непробиваема, научна и международна“, твърди Том Нейс, ръководител на отдела за връзки с медиите в Световния диамантен център в Антверпен, Белгия. Ако това не се случи, Европа рискува да загуби 40 млрд. долара годишно, предупреждава той.
Междувременно, говорител на правителството на Обединеното кралство заяви, че то ще работи активно с ключови партньори, за да помогне за ограничаване на търговията с руски диаманти, включително чрез технологии за проследяване.