Ще бъде обновен музеят в родната къща на Яворов в Чирпан

1
460
Къща музей “Пейо Яворов”
Къща музей “Пейо Яворов”. Снимка: Фейсбук

В първите дни на 2021 г. ще започне обновлението на къщата музей „Пейо К. Яворов“ в Чирпан. Проектът на обща стойност 11 394 лв. ще стартира покрай рождения ден на поета на 13 януари със средства от бюджета на културното ведомство, от което се финансира затворената наскоро сесия за проекти в областта на движимото културно наследство, визуалните изкуства и музеите.

С предоставената сума ще бъде закупен и монтиран реквизит в експозиционната зала. Става въпрос за постаменти, манекени, плексигласови поставки за експонатите, системи за окачване и аранжьорски реквизит, предават от „Монитор“.

Ганка Найденова, която е дългогодишна изследователка на лирика и негова сродница, разказва, че след смъртта на Яворов и Лора, родителите му запазили гостната във вида, в който тя е била наредена за последното им посещение там. Редица привърженици на Яворов са посещавали дома, посрещнати от майка му Мина, преди изобщо да се роди идеята къщата да бъде превърната в музей.

Ганка Найденова-Стоилова се връща назад в спомените си по време на голямото земетресение през 1928 г., когато цялата фасада на паянтовата сграда била съборена:

„През нощта легнахме да спим на двора, тъй както бяхме облечени с дрехите си. Рано сутринта ни събудиха десетки гласове и хора, които тропаха по вратата: „Лельо Минке, отвори, идва царят!”. Цялата ограда беше срутена, но вратата останала права и, по стар навик, леля Мина решила да я заключи.

Цар Борис влезнал в града, придружаван от любопитна тълпа, и първото нещо, което поискал да види, било къщата на българския поет символист. Царят се държал простичко и състрадателно. Той изразил своите съболезнования за нещастието, което е споходило семейството на Яворов, бързайки да влезе и да разгледа отвътре самата къща и стаята на революционера, или по-скоро – това, което било останало от нея.

Портрет на Яворов и Лора
Портрет на Яворов и Лора. Снимка: Фейсбук

Домът на Пейо Яворов е бил възстановен още същата пролет и започнал своя втори живот с обичайните си гости – Елисавета Багряна, Дора Габе, Никола Фурнаджиев, Николай Лилиев, Ангел Каралийчев, споделя Стоилова. Жената е провела продължителна битка с ръководството на Съюза на българските писатели, за да подкрепи идеята за музей, реализирала се преди 66 години.

За пръв път от 1968 г. насам няма да бъдат проведени традиционните дни на Яворов заради епидемията от коронавирус, информират от общината в Чирпан. Единствено огънят пред бюста на поета ще бъде запален привечер на неговата рождена дата, както и пред скулптурата на българския гений от големия майстор Иван Блажев, която се намира в центъра на града.

Същият ден ще бъде представено и фототипното издание на вестник „Свобода или смърт, Бунтовен лист“, който лично Яворов издава по заръка на Гоце Делчев през 1903 година. От фондация „Яворов“ за подготвили изданието по запазени в музея броеве, както и специалният календар в чест на 110 годишнина от премиерата на драмата „В полите на Витоша“. Навършват се и 120 години от излизането на първата книга на символиста „Стихотворения“.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
otvudhorizonta
otvudhorizonta
7 дни по-рано

4 години по-късно само искам да ви кажа, че това е къщата на Никола Манев, а не на Пейо Яворов 😀