Ще достигне ли цената на бензина 3 лева за литър?

0
871
Горива
Горива. Снимка: Pixabay

Ръстът на цените на основните стоки ще продължи до пролетта. Това коментира финансистът доцент Емил Хърсев, позовавайки се на прогнози на Международния валутен фонд, Световната банка и Европейска банка за възстановяване и развитие. По думите му основният двигател на тази тенденция е увеличението на цените на енергоносителите и разбиването на веригите на доставка.

„Когато поскъпне цената на тока, дърпат шалтера и спират пещите, с които произвеждат чугун и ламарина. Когато няма ламарина, няма как да направят автомобили. Когато няма нови автомобили, поскъпват и тези на старо. И когато погледнете търговете на стари автомобили у нас и в Германия, тръжната цена достига ръст с 2-3 пъти.“, даде за пример експертът в ефира на „NOVA“.

Според доц. Хърсев в момента се намираме в пика на инфлацията – връщане на цените на петрола, там откъдето започнаха да слизат.

„Достигнахме нивото до 2014, до 2006 г., тоест 140 долара беше барела. Сега, ако достигнем 140 долара за барел, при новата политика при всички мерки като биодобавки и подобни,ще достигнем до цени на барела – 3 лева. (…) Едно е при 40 долара за барел. Имахме и цени под 2 лева. Естествено е при 140 долара за барел.“

Същевременно социалният експерт и бивш ресорен министър Христина Христова отбеляза, че финансистите мерят инфлацията с ръста на индекса на потребителските цени. Тя изтъкна, че инфлацията означава намаляване цената на парите на хората – доходите. Според нея държавата има възможност донякъде да повлияе върху пенсиите и минималната работна заплата.

Най-висока е инфлацията за най-бедните хора, обединиха се двамата експерти. Те са категорични, че има сива икономика и трансфер на доходи. Доц. Хърсев поясни, че например сезонните работници създават поток на пари, който се харчи у нас и не се отчита. По време на COVID пандемията обаче работата навън е намаляла, добави Христова.

„Много ясно трябва да се обясни на всички, че има определени предели, в които държавата може да компенсира това, което се случва по света и у нас. Няма безкрайна възможност за държавни помощи за всичко – и COVID мерки, и инфлационни мерки.“, заключи финансистът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments