Ще гарантира ли машинното гласуване честни избори? Този въпрос е особено актуален след приетите промени в Изборния кодекс, според които във всички секции с над 300 избиратели хората ще подават гласа си само с машини. По този начин ще се гласува и в чужбина. Експертите спорят дали машинният вот е най-добрият вариант и дали той може да гарантира, че изборите ще бъдат проведени по честен начин. Но надделява мнението, че ще бъде избегнат човешкият фактор и това може да предотврати до голяма степен злоупотребите. Причината е, че протоколите вече няма да се попълват от членовете на секционните избирателни комисии, а ще бъдат разпечатвани автоматично от машините след края на изборния ден.
Категоричен в мнението си, че машините са най-добрият вариант е Веселин Тодоров, който е изпълнителен директор на компанията „Сиела норма“. Тя е фирмата, която достави машините за вота на 4 април у нас. Той заяви пред „NOVA“, че бъдещето е на машинното гласуване и на гласуването по интернет.
Тодоров подчерта, че машините са по-умни от хората и са по-точни в рутинните действия. А провеждането на изборите било според него твърде елементарна процедура, за да може една машина нещо да сбърка.
Той подчерта, че на вота на 4 април техниците на компанията са можели да поправят машините, които дадоха проблеми, но Централната избирателна комисия е взела решение това да не бъде правено, а да се изключат напълно.
Тодоров акцентира на факта, че цялата ни данъчна, митническа, финансова система и почти целият ни начин на живот е свързан с компютрите. Ако ги поставяме под съмнение, то трябва да променим целия си живот. А компютрите са много по-добри в смятането от хората.
Тодоров посочи, че според последните промени в Изборния кодекс – така, както са гласувани, за страната няма да са необходими повече машини. Но такива ще трябват за чужбина и според него техният брой ще бъде 400-450.