С новия законопроект, приет на първо четене в Народното събрание, се създава правна възможност за поставяне на автомати за продажба на лекарствени продукти в населени места с недостиг на аптеки. Тази мярка цели да осигури на населението лесен достъп до медикаменти, особено в райони, където няма открити денонощни аптеки.
Законопроектът, внесен от партия „Възраждане“, получи подкрепата на 119 депутати, докато 12 бяха „против“, а 22 се въздържаха. Подкрепата дойде основно от ГЕРБ-СДС, „Възраждане“, „БСП за България“, „Има такъв народ“, както и от част от депутатите от „Продължаваме промяната–Демократична България“ /ПП-ДБ/ и независими депутати.
Мерки за подобряване на достъпа до лекарствени продукти
Съгласно текстовете на новия закон, държавата ще финансира откриването на аптеки, включително денонощни, в региони с недостиг на фармацевтични услуги. В тези области и общини, където е установен недостиг на аптеки, ще бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти.
Финансирането ще бъде регулирано чрез наредба, издадена от министъра на здравеопазването след съгласуване с министъра на финансите. Също така, предвижда се намаление на корпоративния данък на осем процента за юридически лица, които откриват аптеки в малки населени места.
Намаляване на корпоративния данък и стимули за аптеките
Законопроектът включва намаление на корпоративния данък за фирми, които извършват търговия на дребно с лекарствени продукти в малки населени места без аптеки. За да се възползват от това облекчение, юридическите лица трябва да имат сключен трудов договор с магистър-фармацевт.
Промени в Националната аптечна карта
Новите текстове предвиждат и промени в Националната аптечна карта, като се добавя оценка за минималните потребности на населението от лекарствени продукти, включително в денонощни аптеки. Това ще осигури по-добра информираност и прозрачност относно нуждите от аптеки в различни райони на страната.
Румен Радев призова: Борбата с корупцията да е ключов въпрос в предизборната кампания