Евелина Милтенова от Асоциацията на частните пенсионни фондове смята, че е въпрос на политическо решение кога ще бъде осъществено повишението на осигурителните вноски, най-вече в първия стълб. В ефира на „БНТ“, тя прогнозира, че дефицитите ще продължават да се увеличават заради застаряващото население.
„Тези 11 милиарда стоят и са непрекъснато държавно финансиране. Най-големият проблем е дали ще има достатъчно млади хора и достатъчно работещи, които ще работят за нашите пенсионни осигуровки след 20 години. Това е много сериозен въпрос“, изтъкна тя.
Милтенова подчерта, че осигурителните вноски трябва да се формират балансирано и да обхващат трите стълба. Според нея не може да има отделни решения и основното в модела било, че след пенсионна възраст, най-вече родените след 1959 година, гражданинът ще разчита на 3 източника.
„Тези източници навремето трябваше да направят 100% заместващ доход на заплатата му – 70% да дойдат от държавната пенсия, 20% – от втория стълб, и 10% – от доброволното осигуряване“, обясни тя.
Предложението за 3% ръст на осигуровките няма да запълнят дупката в бюджета, но ще я намалят, прогнозира още тя.
„Това е директен разход за работодателите, директен разход и за хората. Трябва да бъде много премислено и балансирано. Тези решения са свързани и с информираност на хората, те от самото начало трябва да са с вътрешното разбиране, че отговорността за техните бъдещи плащания е тяхна собствена“, изтъкна Милтенова
Припомняме, че по-рано финансистът Бисер Манолов прогнозира: „Според доклад на МВФ през 2050 г., в развитите икономики, съотношението на работещите към пенсионерите ще е 1:1. За частните пенсионни фондове, ако средната продължителност на живота се увеличи само с 3 г., това ще отвори дупка в пасива им с 9%. Ако някой си направи труда да сметне тези числа за България – майко мила, не ми се мисли. До 2050 г. населението в Китай ще намалее от 1,4 млрд. в момента до 670 мил.“
Различна рецепта за Бъдни вечер – постни сарми от манголд с булгур