Ще имаме летен туристически сезон, обещава ЕС

0
179
Плаж
Снимка от Pixabay

Постепенното премахване на ограниченията за пътуване от една държава в друга е предложено от изпълнителната власт на ЕС в опит да се възобнови дейността на туристическа индустрия, засегната силно от пандемията от коронавирус.

Нашето послание е, че ще имаме туристически сезон това лято,“ заяви комисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони, „дори ако това е свързано с мерки за сигурност и ограничения.“

Границите са затворени в целия ЕС, включително Шенгенската зона. Въпреки това държавите започват постепенно да ги отварят отново.

Австрия и Германия са сред последните държави от ЕС, които се съгласиха да премахнат ограниченията за пътуване.

От петък нататък ще има проверки на граничните пунктове, а на 15 юни свободното придвижване следва да се възобнови. „Искаме да улесним ежедневието на хората и да направим още една крачка към връщане към нормалния ритъм на живот“, заяви канцлерът Себастиан Курц.

Пътуващите до Великобритания вече са предупредени да не очакват „пищни“ международни празници, тъй като трябва да бъдат поставени под 14-дневна карантина при пристигането си в страната. Все пак пътуването без карантина ще бъде възможно от Великобритания до Франция и Ирландия.

Какво планира ЕС?

Европейската комисия заяви, че насоките й се основават на принципите на безопасност и избягване на дискриминацията. Туризмът осигурява почти 10% от производителността на икономиката на Европа и милиони работни места в 27-те държави-членки.

Вицепрезидентът на Комисията Маргрет Вестагер подчерта, че никой не трябва да пътува, ако се почувства болен или изпитва симптоми.

В настоящите планове участват страните, които работят единно в посока постепенното премахване на забраните за пътуване и извършването на проверки по границите, като същевременно спазват целеви мерки за сигурност, за да се държи пандемията от COVID-19 под контрол.

Поетапният подход ще започне, като се разреши на сезонните работници да преминат през границите, като след това ще се премахнат ограниченията за пътуване между отделните страни, засегнати от вируса, като най-накрая следва да се отворят всички вътрешни граници на ЕС.

Все пак трябва да се знае, че премахването на ограниченията няма как да стане за един ден.

В Белгия например, магазините отвориха отново съвсем наскоро, а училищата предстои да отворят следващата седмица, но с приложени мерки за социално дистанциране.

Първо трябва да се отворят границите за стоките и работниците, необходими за поддържането на икономиката.

След това следва да се отворят и за туристите, но само при условие, че са налице мерки за тестване и проследяване на COVID-19, както и строг контрол върху транспорта, настаняването и развлекателните дейности. С една дума: не опаковайте банския си костюм все още.

Възстановяване на суми или ваучери за анулирани пътувания?

Един от важните въпроси на европейските потребители е какво ще се случи, ако пътуванията им бъдат отменени. Вестагер обясни, че макар туристическите компании да са изправени пред финансова криза европейските потребители имат право на възстановяване на суми в брой, ако пожелаят това. Тя добави, че кризата ще бъде по-малко тежка, ако потребителите се съгласят да вземат ваучери, затова ще бъдат направени препоръки как тази опция да се направи по-желана.

Разбира се, това няма да бъде нормално лято, но когато всички работим заедно, не би трябвало лятото да е напълно пропиляно„, каза още тя пред репортери.

Сред препоръките са:

  • Железопътните и самолетните билети трябва да се купуват и проверяват онлайн, а физическите проверки да се извършват с нужната физическа дистанция
  • Храна и напитки вече не могат да се продават на борда на самолетите, като целта е да се ограничи физическият контакт
  • При пътуване със самолети, автобуси, влакове и фериботи трябва да се допускат малък брой пътници, като превозните средства трябва да бъдат снабдени с дезинфекциращи гелове
  • Пътници, които не са от едно и също домакинство, не трябва да сядат на близко разстояние един от друг
  • Целият транспортен персонал трябва да носи защитно облекло, като е желателно да има и защитна бариера между водача и пътниците.

Как действат отделните държави?

ЕС желае страните от ЕС и Шенгенската зона да работят заедно, тъй като много от тях се движат с различно темпо при премахване на ограниченията си.

Някои страни вече са наложили карантинни мерки на пътуващите. От петък нататък пристигащите в Испания ще трябва да бъдат поставени под карантина за 14 дни.

Обединеното кралство, което напусна ЕС, но все още работи съгласно правилата му, планира да наложи 14-дневна карантина на пристигащите с въздушен транспорт. Въпреки това правителството постигна споразумение за двустранни пътувания с Франция и Ирландия, което означава, че няма да има карантина.

Английският здравен министър Мат Ханкок заяви във вторник, че големите, пищни международни празници тази година са малко вероятни, въпреки че някои от тях могат да се състоят през юли.

Свободните пътувания с железопътен, морски и въздушен транспорт ще бъдат позволени от петък нататък през Естония, Латвия и Литва, но при условие, че се спазва карантина от пътници, пристигащи от други държави.

Всички пътници трябва да бъдат без симптоми на COVID-19, а Латвия призова хората да преценят дали пътуването е абсолютно необходимо.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments