Възможно ли е броят на общините в България да бъде намален? Отговорът на този въпрос вълнува все повече хора, след като преди няколко дни за подобен сценарий заговори публично Йордан Терзийски от „Продължаваме промяната“. Той е зам.-председател на комисията по регионална политика в Народното събрание.
Пред „24 часа“ Терзийски подчерта, че това е идея, която е била подложена на дискусии между партньорите в управляващата коалиция. Но окончателното решение ще бъде взето, след като бъдат оповестени официалните данни от националното преброяване на българското население, което беше извършено от Националния статистически институт /НСИ/ през 2021 година. Предварителните данни показаха значително намаляване на броя на хората, които живеят в България – с цели 884 000 души.
Единствено в столицата има все повече и повече жители. Те са нараснали с 14,7%. Всички останали области регистрират спад между 8 и 26 на сто. Най-малко е намаляло населението в София – област, Пловдив и Варна. Най-силна е тенденцията на спад пък в Монтана, Видин и Добрич.
От „Продължаваме промяната“ обясниха, че въпросът с евентуалното намаляване на броя на общините все още не е обсъждан в детайли и няма конкретни параметри колко могат да станат те. Но идеята е да няма ощетени хора. Напротив. Предвиждат се стимули за развитие на регионите. Освен това целта била и да се повиши административният капацитет на всяка една община, за да могат гражданите да получават по-добри публични услуги. Така например ако се въведе услугата на едно гише, на хората няма да им се налага да посещават съответната община 5 пъти за едно и също нещо. Терзийки припомни също така, че има тенденция все повече услуги да стават и електронни.
Ако се прибегне до реформата с намаляване на броя на общините, тя в никакъв случай няма да се случи спешно. Първо щял да бъде направен анализ и тогава да бъдат изготвени предложения. Те пък ще бъдат обсъдени вътре в управляващата коалиция и след това със сдружението на общините в Република България. В дебата ще бъдат включени и неправителствени организации. След това промените ще бъдат подложени и на обществено обсъждане.
Терзийски е категоричен, че ще се допитат до максимално голям брой лица, за да може промените да се случат по един прозрачен начин и да бъдат ефективни.
От своя страна изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева коментира, че са посрещнали с умерен оптимизъм факта, че в коалиционното споразумение е било записано, че ще се работи за по-голяма децентрализация на общините.
И подчерта, че там никъде не е било посочено като условие да бъде намален техният брой от сегашните 265. Георгиева поиска да разбере как редуцирането на броя на общините в страната ще спомогне за преодоляване на намаляването на населението, което е ясен белег за задълбочаващата се демографска криза в България.
Тя подчерта още, че териториалното деление не е просто една аритметика. То е част от един много по-голям механизъм за управление. Освен това общините са тези, които реализират националните решения на държавата и го правят по начин, който да бъде според нея добър за гражданите. Така например държавата била възложила 800 от своите функции на общините.
От „Продължаваме промяната“ пък посочиха, че броят на жителите нямало да бъде единственият критерий за намаляване на броя на общините. Щяла да бъде отчетена и инфраструктурата.