Над 1 милион здравноосигурени българи може да бъдат принудени да плащат за животоподдържащи лекарства след 1 април. Очаква се днес управителният съвет на Фармацевтичния съюз да излезе с решение дали да приеме предложението на Здравната каса за удължаване на съществуващия договор. Той изтича в края на март и ако не бъде удължен на практика ще остави хронично болните пациенти без достъп до безплатни медикаменти.
Фармацевтите са недоволни от предложението в новия договор да не могат да изпълняват частично рецепти, ако пациентът не иска всички изписани медикаменти.
„Ние все още не недоумяваме защо в последния момент се предлага отмяната на нещо, което работи от години. Това никога не е било проблем и не е било поставено в началото на преговорите“, заяви председателят на българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов пред „БНТ“.
По думите му предложението е вкарано еднолично от управителя на Здравната каса д-р Йорданка Петкова. Според него кризата е създадена изкуствено и призова за разум, за да може да бъде взето решение.
„Мога да потвърдя единствено, че касата отдавна има манталитета да налага своето мнение в 12 без 5. Касата отдавна се е одържавила и вместо да обществена институция, тя е станала един отдел на Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването“, допълни председателят на българския пациентски форум Иван Димитров.
По думите му пациентите в България и сега често са принудени да пътуват из цяла Европа, за да намерят необходимите медикаменти. С предложените промени на тях ще им се наложи да обикалят, докато намерят аптека, която да им осигури всички лекарства от рецептата наведнъж.