Ще останем ли без тоалетна хартия заради коронавируса?

0
355
Тоалетна хартия
Снимка: Pixabay

В стремежа си да се подготвят добре за пандемията от коронавирус, австралийците са на път да останат без една от най-важните стоки от първа необходимост – тоалетната хартия.

Докато мнозина пълнят килерите си със запаси, като макаронени изделия и брашно, нова снимка, направена в магазин на Costco, показва, че тоалетната хартия е продуктът, за който хората имат най-големи притеснения, че може да се изчерпи. Надпис под снимката гласи:

„Може ли някой да ми каже ЗАЩО тези идиоти панически изкупуват цялата тоалетна хартия в магазина ???“.

Все пак те не са единствените, които правят това. Снимки в социалните мрежи, споделени от купувачи от други супермаркети, също показват, че щандовете с тоалетна хартия са опразнени и сега някои хора се опитват да печелят пари от това.

Телевизия „7News“ съобщи, че един човек се е опитал да продаде чрез обява пакет от 24 рула тоалетна хартия  за 24 000 долара. Още няколко подобни обяви се появиха на пазара във Facebook през последните часове, като едната оферта е за едно руло, което струва 1000 долара.

Истерията се появи, въпреки успокоителните думи на австралийския премиер Скот Морисън да не се изпада в паника.

„Точно преди да вляза в тази пресконференция по-рано днес, разговарях с веригите Coles and Woolworths, за да получа актуална информация за техните доставки  и ангажименти, като оценявам техния отговор и стъпките, които предприемат, за да гарантират комфорта на хората и в частност клиентите си. Те биха изпратили същото съобщение, което изпращам и аз днес. Важно е хората да продължат да се занимават с работата и обичайните си дейности спокойно. Вече ми споделиха за притесненията, които имат относно доставките на стоки, но просто бих искал да ги призова да си вършат работата спокойно, дори когато става въпрос за подобен проблем.“

Водещите австралийски производители на тоалетна хартия също казаха пред „News.com.au“, че няма нужда да се изпада в паника, тъй като запасите от тази санитарна стока няма да свършат скоро. Solaris Paper подчерта, че очаква „да няма недостиг на доставки“.

„Някои продукти може да са изчерпани от рафтовете в магазините, но броят им ще се запълни и няма да има недостиг на доставки от австралийската марка хартия  Sorbent.“

Веригата Coles също обясни пред „News.com.au“, че ще увеличи броя на доставките до магазините тази седмица, за да подобри наличността на популярни покупки, като например хранителните стоки от първа необходимост, както и продуктите за здравето. Изглежда обаче, че австралийците просто не се вслушват в тези съвети.

Знаменитости като Бек Джъд бяха забелязани да пазаруват в огромни количества.

„Боже мой. Представете си, че нямате тоалетна хартия наблизо“, каза Джъд във видео, докато се запасяваше с три опаковки.

Блогърката от Брисбън Чери Лорънс, която управлява страницата във Facebook с име Oh So Busy Mum, сподели екранна снимка на публикация на пазар във Facebook на територията на Пърт, в която има обява за тоалетна хартия от 5 долара за едно руло.

„Мислех, че е шега, когато научих от медиите, че магазините са разпродали тоалетната си хартия, докато аз самата не го видях с очите си. Не можех да повярвам, че всички рафтове са празни, а артикулите изкупени“, пише още тя.

В коментари в социалните мрежи някои хора бързо изразиха неверието си, казвайки, че това изглежда невероятно и други вече се опитват да спечелят пари. Други публикации гласят, че хората не са изненадани, като обясняват как в местния им супермаркет се е изчерпала тоалетна хартия.

„Отидох да пазарувам тази вечер и единственото, което ми трябваше беше тоалетна хартия, имаше само една останала опаковка! Какво се случва, по дяволите?“, пита една жена в коментара си.

Какво трябва да купите?

Австралийците бяха посъветвани да се подготвят за борба с вируса COVID-19, тъй като се смята, че скоро ще бъде обявена пандемия в световен мащаб, след като миналата седмица премиерът Скот Морисън обяви план за противодействие на коронавируса.

Изглежда обаче, че няма причина за паника, когато става въпрос за доставката за тоалетна хартия, тъй като 11 от 14 от основните марки в Австралия са местни и не се разчита много на внос. Марки като Quilton, Kleenex и Sorbent се произвеждат в заводи в цяла Австралия.

Материалите, използвани за направата на австралийска тоалетна хартия, идват от местни суровини или от страни, доставчици като Бразилия или скандинавски държави.

Вместо да купуват тоалетна хартия в огромни количества, здравните експерти съветват хората да се запасят със храна, която се приема, когато човек е болен, като зеленчуков бульон или пилешка супа, хидратиращи напитки като Gatorade, както и хрупкави бисквити.

Все пак, целта на запасяването е и да се избегне честото посещаване на обществени места, което крие риск от зараза с коронавирус, а не толкова заплахата от недостига на храна.

Хората също трябва да се уверят, че имат лекарствата, които им се налага да приемат ежедневно за няколко седмици напред, като е добре да разполагат и с лекарства за намаляване на треската от типа на парацетамол и ибупрофен.

Председателят на Австралийската медицинска асоциация д-р Тони Бартоун каза вчера пред ABC Melbourne, че макар да има забавяне на продуктите, стигащи до супермаркетите, няма нужда да  се изпада в паника.

„Няма причина да излизате и да изпадате в паника, купувайки продукти в промишлени количества“, каза още той.

„Видяхме някои от снимките и репортажите за опашките пред супермаркетите, което е напълно неадекватно спрямо обстановката и проблемите, които имаме“, допълни Тони.

Маски за лице и дезинфекциращи гелове за ръце заляха Facebook

В Marketplace във Facebook се появиха постове за дезинфекциращи гелове за ръце и маски за лице на завишени цени.

В една от обявите опаковка от 50мл от дезинфекциращия гел за ръце Dettol за дезинфекция на ръце се продава за 5 долара, а в друга оферта 12 бутилки с 500 мл дезинфектант струват 320 долара.

Маските за лице също не струват евтино, като в една от страниците бяха продадени 10 пакета хирургически маски за шокиращата сума от 50 долара.

Не си  болен? Тогава носенето на маска е „похабяване на един доста ограничен ресурс“

Здравите хора не се нуждаят от маски за лице, казват лекарите и здравните работници в Канада. Според тях носенето им е похабяване на един ресурс в ограничени количества. Те допълват, че повечето хора ги носят неправилно. Освен това носенето на маски за лице може да доведе до фалшиво чувство за сигурност.

Въпреки това потреблението на тези маски продължава в аптеките в района на Монреал, подхранвано от опасенията за разпространение на вируса в тези части на страната. Уебсайтът на Pharmaprix информира, че:

„Маските за лице не се препоръчват на здрави хора, които искат да се да се предпазят от коронавируса.“

Междувременно жена от Монреал, която е дала положителна проба за новата респираторна инфекция, известна като COVID-19, след завръщането си от Иран миналата седмица, е била приета в Еврейската общинска болница за медицинска преглед, потвърдиха от болницата във вторник следобед.

Към днешна дата жената е единственият потвърден случай за Квебек, установено е и с кого е имала близки контакти.

„В Монреал вече няма предаване  на заразата сред общността“, заяви д-р Пол Льо Герер от отделението по инфекциозни болести към Отдела за обществено здраве на Монреал. „Хората не трябва да се страхуват, че ако излязат да пазаруват или хванат метрото, ще прихванат вируса.“

Дори  и да имаше повече потвърдени случаи в Канада, маските не биха били ефективна защита.

„Те улавят няколко малки капки във въздуха, които носят вирусни частици, материалът бързо се насища с тях, освен ако не маските не са херметически затворени, следователно те не осигуряват пълна защита“, гласи публикация на д-р Джеръми Браун, директор на Службата за изследване на спешната помощ в Националния институт по здравеопазване.

Носенето на маска, когато не сте болни или сте изложени на риск от развитие на симптоми, може да ви даде лъжливо чувство за сигурност, информира Агенцията за обществено здраве на Канада.

„Маските могат лесно да се замърсят и трябва да се сменят често и да се поставят правилно, за да осигурят адекватна защита“, се казва още в съобщението.

Френският президент Еманюел Макрон обяви във вторник, че запасите и производството на маски за лице се изискват от държавата, за да бъдат разпределени на здравните специалисти и хората, заразени с COVID-19. Директорът на Световната здравна организация също предупреди за злоупотребата с изчерпващия се запас от маски.

Човешките щамове на коронавируса, които причиняват инфекции на носа, гърлото и белите дробове, вариращи от настинка до тежък остър респираторен синдром, най-често се разпространяват чрез капчици, които се отделят при кашлица или кихане на заразен човек и се предават чрез близък физически контакт, като например ръкостискане или докосване на заразена повърхност, като след това се докосва и лицето, преди ръцете да се измият.

Най-добрата защита за избягване на грип, обикновена настинка и други вируси, според Агенцията за обществено здраве на Канада гласи, че ръцете трябва да се мият често със сапун и вода за поне 20 секунди, да не докосва лицето с немити ръце; да се избягва близък контакт с болни; да се кашля или киха с ръка пред устата, както и човек да остане вкъщи, ако е болен.

За тези, които вече са болни, маската може да помогне да се предотврати разпространението на тези малки капчици към други хора, стига да се носи правилно. Това означава да измиете добре ръцете си, преди да я поставите, да се уверите, че покрива напълно носа и устата ви, както и че  няма място между маската и кожата ви и най-важното – да не докосвате маската, щом веднъж сте я сложили на лицето си.

Дори да сте спазили тези предписания, маската трябва да се носи само докато е суха, тъй като се овлажнява само след 20-30 минути дишане през нея. Махането трябва да стане, като се хване само ластика, а не маската, след което ръцете отново трябва да се измият старателно.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments