Откакто новият коронавирус започна да се разпространява по света тази година, едно общо твърдение на скептиците на предприетите спешните мерки, които се прилагат за спиране на епидемията, беше, че заразата е точно като грип – опасен за чувствителни групи, но нормален и не е нещо, което да е фатално, пише “CNN”.
Вече се знае, че тази оценка е грешна. С най-ниския си изчислен процент на смъртност въз основа на текущите данни се смята, че Covid-19, заболяването, следствие на коронавируса, убива около 1-2% от известните пациенти в сравнение с около 0,1% от зимния грип. Коронавирусът също изглежда толкова инфекциозен, колкото грипът и потенциално повече, особено като няма специфично лечение и ваксина за него.
Има една област, в която експертите се надяват, че вирусът все още ще се държи като грип, а именно поведението му през пролетта.
“Това е респираторен вирус и те винаги ни създават проблеми в студено време, по очевидни причини”, казва Нелсън Майкъл, водещ американски военно-медицински изследовател. „Всички сме затворени вътре, прозорците са затворени и т.н., така че обикновено този момент наричаме грип или грипен сезон.“
Грипът процъфтява в студени и сухи условия, поради което зимата е грипен сезон за голяма част от северното полукълбо. Поведенческите разлики през зимата също могат да имат ефект. Майкъл прогнозира, че коронавирусът може да се държи като грип и да ни създава “по-малко проблеми, когато времето се затопли”, но предупреди, може да се върне, когато времето отново започне да застудява.
Надеждата е, че наред с радикалните действия на правителствата и обществеността за намаляване на броя на новите случаи, намаленото разпространение по време на по-топлото време ще даде на здравните системи пространство, за да се справят с първоначалния приток на пациенти с коронавирус и да си спечелят време да бъде разработена потенциална ваксина.
“Ето защо наистина е важно да разберем, че много от това, което правим сега, е да се подготвим за втората вълна на вируса”, предупреди Майкъл.
Но какво ще стане, ако вирусът не се държи като грип? Можем ли да се справим със степента на инфекция, която остава висока през цялата година? Повече от 100 случая са потвърдени в Сингапур, където е горещо и мъгливо почти през цялата година. Австралия, Бразилия и Аржентина, всички в момента в средата на лятото, също са докладвали десетки случаи на заразени с коронавирус.
Неизвестните неизвестни
Има данни, които предполагат, че коронавирусът се справя особено добре в определен климат. Някои от най-тежко засегнатите райони по света – от Ухан, където за първи път е открит вирусът, до Иран, Италия и Южна Корея – са на повече или по-малко една и съща географска ширина, със сходни температури и относителна влажност. Изследователи от Университета на Мериленд дори са използвали тези данни, за да се опитат да очертаят други части на света, които биха могли да бъдат изложени на риск от непосредствени огнища.
Въпреки че изследванията остават предварителни, данните на експертите сочат, че определени климатични условия, макар и да не определят дали вирусът може да оцелее, могат да помогнат за ускоряване на разпространението му.
“Освен че има сходни профили за средна температура, влажност и ширина (с температури 30-50 градуса) също проявява обща характеристика, тъй като времето на огнището съвпада с най-ниската точка в годишния температурен цикъл и следователно с относително стабилни температури за период от повече от един месец”, написаха авторите.
Бретан Кюш, експерт по обществено здраве в Нюйоркския университет Сиракуза, който не е участвал в проучването, споменато по-горе, заяви, че “грипът и други коронавируси, които заразяват хората, са склонни да следват сезонна дейност, като случаите се регистрират през зимните месеци в северното полукълбо. Ние обаче не знаем дали този вирус ще следва подобен модел на сезонност.”
Дейвид Ченимо, който изучава инфекциозни заболявания в Медицинското училище в Рутгерс в Ню Джърси, каза, че много експерти “се надяват – и мисля, че правилната дума е надежда, че лятото ще намали броя на случаите”, въпреки опасението му от “данните от тропически страни, които могат да угасят тази надежда донякъде”.
Както Ченимо, така и Кмуш предупреди да не се правят твърде много заключения от географските данни, като посочиха многото неизвестни, които остават за самия вирус и неговото разпространение през последните месеци.
“Въпросът е свързани ли са (с тропически случаи) пътувания с неизвестен произвестен произход със случаи на коронавирус“, пита Кмуш. “Ако има сезонност, бихме очаквали свързаните случаи и случаите с неизвестен произход да намалят, когато температурата скочи. Мисля, че наистина е твърде рано да се каже дали ще видим сезонен модел с Covid-19 или не.”
Дебра Чеу, доцент по медицина в Рутгерс, се съгласи, че липсата на информация за вируса и как се държи той прави предсказването на нещо като сезонност до голяма степен невъзможно в този момент.
“Динамиката за овладяване на епидемията може да разчита на фактори, които влияят на предаването на вируса като инфекциозност и разпространение или на вируса от лица, които имат леки или никакви симптоми, или от поведението за намаляване на разпространението на вируса”, каза тя. И подчерта:
“Не се занимаваме с вирус като грип, който се държи предвидимо всяка година.”
Сезонна заплаха?
Дори случаите на коронавирус дадоха тревожен темп в много страни тази седмица, имаше и проблясък на добри новини обаче. Избухванията както в Китай, така и в Южна Корея, преди това две от най-тежко засегнатите страни, изглежда се стабилизират, с по-малко нови случаи всяка седмица. Това е благодарение на продължителната намеса на здравните власти, включително комбинация от блокировки, ограничения за пътуване и насърчаване на хората да работят от дома си и да упражняват социално дистанциране, а също така подпомагането на информираността на обществото от строги санитарни протоколи.
Остава да разберем обаче с намаляване на мерките дали вирусът ще остане овладян и под контрол или ще продължи да заразява още хора. Тъй като други части на света единствено засилват действията за справяне с него, мнозина се надяват, че ще получат тласък от затоплянето на времето. Въпреки и да се справят, това няма да означава на сто процента, че вирусът е приключил с нас.
“Наистина все още има толкова много неизвестни за този вирус”, каза Кмуш. “Ако броя на случаите намалява през лятото, е добре да се подготвите за възобновяване през по-студените месеци.”
Превод: Диана Тодорова