Ще поскъпне ли водата в София от 1 октомври?

КЕВР проведе открито заседание и обществено обсъждане на заявлението на „Софийска вода“ АД за одобряване на бизнес план

0
36
Чешма
Чешма. Снимка: Pixabay

КЕВР в специализиран състав „ВиК“ проведе открито заседание и обществено обсъждане на заявлението на „Софийска вода“ АД за одобряване на бизнес план за развитие на ВиК оператора и за утвърждаване на цени на ВиК услуги за периода 2022-2026 г. Съгласно нормативните изисквания докладът на работната група и проектът на решение бяха публикувани предварително на интернет страницата на регулатора. В откритото заседание участваха изпълнителният директор на „Софийска вода“ АД Васил Тренев и представители на дружеството.

В съответствие с изискванията на нормативната уредба, отчитайки Решението на Върховния административен съд /ВАС/от 31.05.2023 г., с решение от 25.04.2024 г. КЕВР определи „Софийска вода“ АД в групата на големите дружества, както и прогнозни конкретни цели за четири показатели за качество на ВиК услугите. Във връзка с Решение на ВАС от 26.07.2023 г. Комисията утвърди на 10.07.2024 г. норма на възвръщаемост на собствения капитал на „Софийска вода“ АД в размер на 13%, в съответствие с договореното между страните по Договора за концесия, изменен с Четвърто допълнително споразумение /ЧДС/, подписано през 2023 г. С решение от 09.01.2023 г. регулаторът прие становище по проекта на ЧДС, което е публично достъпно на интернет страницата на Комисията.

Административното производство по разглеждане от КЕВР на бизнес плана на „Софийска вода“ АД за регулаторен период 2022-2026 г. започна на 15.03.2024 г. след като дружеството представи заявления за одобряване на бизнес план и цени на ВиК услуги, съответстващи на нормативните и регулаторни изисквания.

Представеният бизнес план е съгласуван от Столичен общински съвет с Решение от 14.09.2023 г. Съгласно приетото становище на СОС, предложената от „Софийска вода“ АД инвестиционна програма е изготвена в съответствие с нормативните и регулаторни изисквания и отговаря на поетите ангажименти в договора за концесия, изменен с Трето и Четвърто допълнителни споразумения. В бизнес плана са предвидени инвестиции в общ размер 239,423 млн. лв., от които 220,162 млн. лв. в публични ВиК системи и съоръжения.

След извършения детайлен преглед на представения бизнес план КЕВР даде редица препоръки за корекции, които бяха възприети от „Софийска вода“ АД. В резултат на това дружеството предложи по-амбициозни цели по отношение на редица показатели, спрямо първоначалния проект, разгледан от Столична община.

Показателите включват качество на ВиК услугите, включително качество на питейните води в големи и малки зони на водоснабдяване, непрекъснатост на водоснабдяването, налягане във водоснабдителната система, наводнения в имоти на трети лица, причинени от канализацията, ефективност на водомерното стопанство, ефективност на персонала.

В бизнес плана на дружеството е предвидено качеството на питейните води в обособената територия да продължи да бъде далеч над нормативно определените стандарти – 99,04% за големите зони на водоснабдяване (дългосрочно ниво 99%) и 98,46% за малките зони (дългосрочно ниво 98%). По отношение на качеството на отпадъчните води се отчита и прогнозира пълно съответствие от 100% (при дългосрочно ниво от 93%).

Заложена е амбициозна програма за намаляване загубите на вода, като в края на периода се предвижда дружеството да постигне определената от КЕВР цел от 33,29% (спрямо ниво от 41,63% през 2020 г.).

Комплексната цена на услугите на „Софийска вода“ АД /доставяне на вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води/ не е променяна от 2021 г.

В бизнес плана на дружеството се предлага за 2024 г. тя да бъде увеличена от 2,94 лв./м3 с ДДС до 3,52 лв./м3 с ДДС. Предлаганата цена е под нивото на социална поносимост за област София-град – 10,457 лв./м3 с ДДС, определена по данни за средномесечен разполагаем паричен доход на лице от домакинство за област София-град за 2023 г.

В резултат на извършените корекции предложената комплексна цена на услугите е по-ниска спрямо предложената в бизнес плана, разгледан от Столична община. При извършения от КЕВР преглед на бизнес плана „Софийска вода“ АД коригира и намали прогнозните увеличения на част от оперативните разходи.

Една от основните причини за повишението на цените са значително увеличените през 2021-2024 г. разходи за материали и външни услуги, включително материали за пречистване, съобщителни услуги, охрана, оперативен ремонт и други, спрямо базовата 2020 г. Друг фактор е ежегодният ръст на работните заплати на заетите във ВиК оператора с 15%, в съответствие със заложения в подписаното споразумение между НБС „Водоснабдител“ – КНСБ, Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и „Български ВиК холдинг“ ЕАД.

Задължително изискване на КЕВР е окончателният ревизиран бизнес план да бъде повторно разгледан и съгласуван от публичния собственик на ВиК системите и възложител на договора за тяхната експлоатация и поддръжка. „Софийска вода“ АД представи своя окончателен проект на 26.07.2024 г. както в КЕВР, така и в Столична община. С писмо от 27.08.2024 г. председателят на СОС информира Комисията, че промените в окончателния проект на бизнес плана имат предимно технически характер и водят до намаление на комплексната цена на ВиК услугите, в сравнение с първоначално представения проект. Посочено е, че изразеното становище в Решението от 14.09.2023 г. остава в сила и по отношение на представения на 26.07.2024 г. бизнес план на „Софийска вода“ АД.

Първоначалните и финалните коригирани заявления на „Софийска вода“ АД са публикувани своевременно на интернет страницата на Комисията.

Приоритетите в новия бизнес план на „Софийска вода“ АД за предстоящия 5-годишен регулаторен период бяха представени на открито заседание и обществено обсъждане в КЕВР. На откритото заседание представителите на дружеството заявиха, че докладът на работната група е обоснован.

КЕВР изрично покани за участие в общественото обсъждане всички заинтересовани страни – МРРБ, националните браншови синдикати, Столична община, Съюза на ВиК операторите, „Български ВиК Холдинг“, Омбудсмана, национални работодателски организации, организации на потребители, Комисията за защита на потребителите и др. От всички поканени в дискусиите участваха общински съветник в СОС, „Водоснабдяване и канализация-София“ ЕАД, Гражданско движение „Изправи се.бг“ и граждани.

Общинският съветник и представителят на „Изправи се.Бг“ настояха Комисията да не приема бизнес плана на „Софийска вода“ и да го върне за произнасяне от СОС в качеството му на Асоциация по ВиК-гр.София. Според тях дружеството формира големи печалби в резултат на необосновано повишението на цените на водните услуги. В отговор от страна на „Софийска вода“ беше заявено, че дружеството няма да може да реализира планираната според бизнес плана печалба, защото предложените в бизнес плана цени на ВиК услуги за 2022 и 2023 г. не са прилагани, а цената за 2024 г. ще бъде приложена евентуално за оставащия период на годината. Същевременно ВиК дружеството изпълнява най-голямата инвестиционна програма и неговите цени на ВиК услугите са от най-ниските в страната. Ако предложената нова цена бъде одобрена, цената за София ще бъде четвъртата най-ниска в България при средно увеличение на ВиК услугите в страната от 67 на сто, подчертаха от „Софийска вода“.

Председателят на КЕВР доц. Иван Иванов подчерта, че регулаторът е изпълнил стриктно ангажиментите си съгласно нормативната уредба като заявлението на дружеството за цени и бизнес план, както и докладът на работната група са публикувани своевременно на сайта на КЕВР. Г-н Иванов напомни, че през 2021 г. КЕВР е определил в свое решение еднаква норма на възвръщаемост за „Софийска вода“ АД и за всички останали ВиК оператори от групата на големите дружества, но Върховният административен съд е дал задължителни указания Комисията да се съобрази с договорената в договора за концесия норма на възвръщаемост на собствения капитал. Хронологията на събитията и проведената писмена кореспонденция е подробно описана в публикуваното на интернет страницата на КЕВР Решение от 10.07.2024 г.

По повод на коментари на участниците ръководителят на работната група и директор на дирекция „ВиК услуги“ в КЕВР д-р Ивайло Касчиев даде обстойни разяснения. Заявено беше, че във връзка с изискването за повторно съгласуване на финалния бизнес план, изрично са изпратени две писма до председателя на СОС и кмета на Столична Община с настояване за повторно съгласуване на окончателния му вариант. В получен в КЕВР официален отговор от председателя на СОС се посочва, че СОС няма да разглежда отново бизнес плана, след като вече се е произвесъл с неговото одобрение. По отношение на поставените въпроси за приложената в бизнес плана норма на възвръщаемост и прогнозна печалба, след като дружеството е представило бизнес плана, Комисията е отправила въпроси към двете страни по договора за концесия – СОС и „Софийска вода, свързани с неговите параметри – включително приложената норма на възвръщаемост, респективно изчислените в модела парични потоци, прогнозната печалба и др. В резултат са получени становища както от „Софийска вода“ АД, така и от Столична община, че представеният бизнес план отговаря изцяло на постигнатите договорености в Четвърто допълнително споразумение.

В 14-дневен срок участниците в обсъждането могат да внесат писмени становища по обсъжданите въпроси.

Комисията ще приеме окончателно решение за бизнес плана и предложените цени на „Софийска вода“ АД на заседание на 1.10.2024 г.

Новак Джокович пожела успех на България за Купа „Дейвис“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments