Ще продължават да разпродават имуществото на длъжници на банките без съдебно решение. Това решиха депутатите. Те отхвърлиха внесеното от Мая Манолова предложение в качеството й на омбудсман тази практика да отпадне.
„Банковото лоби отново надделя в правната комисия при разглеждането на законопроекта за изменение и допълнение на ГПК за ограничаване на свръх привилегиите на банките в съдебната фаза.“, обяви тя.
Изключение от правилото имуществото на длъжника да се разпродава само с извлечение от банковите сметки се прави, ако той представи писмени доказателства, че дългът е неправилно изчислен или че договорът му има неравноправни клаузи.
Според Мая Манолова обикновено хората не разполагат с такива писмени доказателства и стават жертва на настоящите правила. Впоследствие, след като техният имот бъде продаден, те могат да търсят обезщетение по съдебен ред, но не могат да си върнат жилището, дори и магистратите да постановят, че то е било неправомерно отнето от банката.
„Така и в бъдеще длъжникът няма да получи справедливост – ако се окаже, че дългът е неправилно изчислен, имотът му вече ще бъде продаден. И той няма как да си го върне.“, подчерта Манолова.
Все пак депутатите от правната комисия приеха някои от предложенията, които ще бъдат в полза на длъжниците. А именно – ще се прави служебна проверка от страна на съда за неравноправни клаузи в договорите. Освен това ще бъде спасено жилището на длъжник, който няма друг имот. Но това ще важи само до влизането в сила на решението на първоинстанционния съд, а инстанциите са общо три.