Ще продължи ли използването на глифозат, който убива хората, природата и пчелите?

0
194
Пчела
Пчела. Снимка: Freepik.com

На 15 декември изтича разрешителното за използването на територията на Европейския съюз на пестицида глифозат. Препаратът се използва за обработка на плевели, но според критиците също така причинява рак и има вредно въздействие върху насекомите и морските безгръбначни.

Пред „Bulgaria ON AIR“ д-р Светла Николова от Сдружение за екологични практики АГРОЛИНК обясни, че в момента това е най-популярният хербицид, който се използва в целия свят. С него се пръскат парковете, градините, детските градини, вилите в крайградските зони и селата. По думите ѝ препаратът има много странични ефекти.

„Те са с много доказателства, научни публикации. Неотдавна излезе книга с доказателства за вредите от глифозата както за здравето на хората, така и за природата“.

Тя напомни, че над 1 млн. европейци са излезли на протест, настоявайки употребата на глифозат да бъде забранена. Преди време управляващите политически сили Германия и Франция са поели ангажимент препаратът да бъде изваден от употреба в края на 2022 година, но след това срокът е бил удължен до края на настоящата година.

По думите ѝ съществуват алтернативи, с които глифозата може да бъде заместен, но той остава най-лесното решение за производителите. Тя уточни, че който контролира хранителната верига, контролира и целия свят, тъй като хората винаги ще имат нужда от храна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments