„Ако трябва да направя психолингвистичен анализ на говоренето на подкрепящите правителството, ще чуете три думи – „ще“, „трябва“, „надявам се“. Това означава, че нещата не са добре, но се отправя надежда, че ще има промяна.“
Това коментира психологът Росен Йорданов в ефира на „NOVA“ по повод конфликтите в коалицията от изминалите няколко дена, заради които дори се заговори за предсрочни избори. Според него е приключила „фазата на фалшивия консенсус“ и в момента правителството навлиза в тази на „борба и бягство“. Експертът не изключва групата да се разпадне.
Социологът Първан Симеонов пък смята, че в момента малките партньори правят опит да се качат на главата на големите. По думите му всяко управление по време на мандата си има ерозия на доверието, като малките се пробват да я запишат „на сметката на „Продължаваме промяната“ /ПП/, за да запазят твърдия си електорат. Как го правят? Казват това, което електоратът им иска да чуе. Същевременно ПП нямат твърд електорат и съответно върху какво да стъпят и заради това служат за „гръмоотвод на тези процеси“. Симеонов допълни:
„ПП трябва да минат през местни избори. Те трябва да създадат твърда основа.“
Погледът трябва да се насочи към големите разломи в обществото у нас, смята журналистът Петко Георгиев и обясни, че първият е „Изток-Запад“. По думите му това са тези, които искат да живеят по западен цивилизован начин, докато другата са – путинистите.
„Другата сериозна разделителна линия е между хората, които искат да живеят в справедлива държава с върховенство на закона, и тези, които участват или толерират корупцията. Тези две пресечни линии се опитайте да ги приложите върху партиите, които са в парламента в момента или върху коалицията. Ето защо не може да се създаде мнозинство, което да е прозападно и антикорупционно“, смята той.