След като видя как Израел изравнява със земята голяма част от Газа, президентът на САЩ Джо Байдън реши да постави границата при град Рафах, пише „Politico“. Сега той трябва да реши какво да прави, ако министър-председателят Бенямин Нетаняху я пресече.
Миналата седмица президентът тихомълком нареди на екипа си да спре доставките на масивни бомби за Израел, за да „предаде послание“ на Нетаняху, че нито една операция не бива да продължава без план за защита на цивилното население, заяви американски служител. След това, след като Нетаняху напредна с настъплението към Рафах, Байдън даде интервю в сряда в праймтайма, в което обеща да не изпраща на Израел повече големи бомби и артилерийски снаряди, които той вероятно ще използва за голяма атака срещу град с повече от един милион палестинци.
Администрацията се надява, че заплахата е достатъчна, за да спре широкомащабното нахлуване в Рафах, дори и да продължава да се мъчи да обясни какво точно преминава червената линия. Длъжностните лица казват, че не искат Израел да започне операция, която може да унищожи допълнително инфраструктурата и да изпрати още цивилни да бягат в търсене на безопасност, но постоянно споменават, че са отворени за по-малки, по-целенасочени мисии в южния град на Газа.
Нетаняху, който е изправен пред засилващ се вътрешен натиск да унищожи Хамас и да върне заложниците у дома, изглежда е готов да ескалира кампанията, дори и без президента на САЩ до себе си, както беше след нападението на Хамас на 7 октомври, с което започна войната.
„Ако това се случи, ще трябва да вземем решение“, потвърди втори американски служител, един от тримата, на които бе предоставена анонимност, за да обсъдят чувствителния момент във войната. Той обясни:
„Това не се е случило и може и да не се случи. Това е, върху което работим.“
Откакто „Хамас“ нахлу в Израел и уби 1200 души и взе 250 заложници, Байдън обещава да защитава страната, отказвайки да се колебае въпреки натиска от страна на демократите в Конгреса, пропалестинските избиратели и разгневените студенти.
Защитавайки Израел, президентът и екипът му настояваха, че е невъзможно Израел да се прицели чисто във враг, който използва жив щит и се крие сред цивилното население.
Байдън подчерта подкрепата си за Израел дори в интервюто си в сряда:
„Ще ви помогнем да получите Яхия Синвар“, визирайки лидера на Хамас, за когото се смята, че се крие в тунелите в Рафах.
Съобщението на Байдън за оръжията е неговото чупене на стъкла – и отношенията му с Нетаняху – преди извънредна ситуация. Това е неволно признание, че усилията му да умилостиви министър-председателя, като се въздържа от публична критика, са имали ограничен ефект – достатъчен, за да насърчи усилията за подобряване на хуманитарната криза, но не достатъчен, за да я прекрати. Проблемът за Байдън е, че Израел може би вече е навлязъл много по-дълбоко в Рафах, отколкото той признава. Президентът заяви пред CNN, че „те не са навлезли в населените места. Това, което направиха, е точно на границата“ с Египет.
Сателитни снимки, видени от множество медии, показват повредени сгради на около две мили навътре в града – сцени, които съответстват на това, което обикновено следва израелските операции по оформяне на платна и наземни инвазии. Те показват, че израелските отбранителни сили са преминали отвъд граничния пункт Рафах между Египет и Газа и са навлезли в основните райони на града.
Високопоставен служител на администрацията заяви, че Израел вече разполага с батальони, които да атакуват Рафах, но в момента все още няма достатъчно войски, за да завземе големи части от града.
„Израел разполага с всичко необходимо, за да проведе сухопътна операция в Рафах, ако иска, но президентът ясно заяви, че не иска да предоставя материали за такава операция, ако Израел пристъпи към нея.“
Все още не е ясно какво точно администрацията определя като „голяма“ операция. Говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби се спря на това в четвъртък в разговор с репортери, като каза, че тя ще се разпознава по придвижването на много сили и щетите върху гражданската инфраструктура „за разлика от по-прецизните, по-целенасочени, по-ограничени видове операции, съвсем откровено казано, каквито виждаме в момента долу на пропускателния пункт Рафах“.
Макар Байдън да призовава Израел да избягва да се насочва към населени места, „за мен не е ясно какво конкретно иска да се случи президентът“, споделя Джонатан Лорд, който ръководи работата за Близкия изток в мозъчния тръст „Център за нова американска сигурност“, като отбелязва, че администрацията изглежда все още иска унищожаването на „Хамас“ и връщането на заложниците. Той добави:
„Трудно е да се разбере как липсата на яснота около политиката, съчетана с неотдавнашните публични коментари на президента, е в полза на тези цели.“
Администрацията настоява, че посланията на Байдън по този въпрос са последователни, откакто той предупреди през март, че нахлуване в Рафах, застрашаващо цивилни, ще премине неговата „червена линия“. Байдън повтори същото нещо по време на многобройни телефонни разговори с Нетаняху, като в един момент миналия месец заплаши да преразгледа политиката на САЩ, ако хуманитарната ситуация в Газа не се подобри драстично. В рамките на няколко часа Израел отвори повече пропускателни пунктове на територията, което позволи на палестинците, изправени пред глад, да получат бърза помощ.
Израел все още не разполага с план за защита на цивилното население в Рафах, предупреди висшият служител на администрацията, като повтори подобни коментари на държавния секретар Антъни Блинкен:
„Той не отговаря на нашите опасения относно това, което би било необходимо, за да се справим с потенциален огромен поток от бежанци.“
По думите му Израел е поръчал много палатки за хората, които могат да избягат от Рафах, но не достатъчно, добави служителят.
Белият дом се надяваше, че Израел и Хамас ще сключат споразумение за шестседмично прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците, което ще отхвърли необходимостта от офанзива в Рафах. Но нахлуването на Израел в града спря дългогодишните преговори и директорът на ЦРУ Бил Бърнс, главният преговарящ от страна на САЩ, се връща във Вашингтон без споразумение.
Кърби предупреди, че една мащабна операция в Рафах ще бъде от полза за преговорната позиция на Хамас, а не на Израел, въпреки че правителството на Нетаняху настоява, че военният натиск ще принуди бойците да се справят.
„Ако аз съм г-н Синвар“, каза той пред репортери – „и виждам как невинни хора стават жертва на големи значителни бойни операции в Рафах, тогава имам все по-малко стимули да искам да седна на масата за преговори и да се споразумея. Мога да наказвам Израел по възможно най-лошия начин заради начина, по който се държат“.
Сраженията вероятно ще продължат, докато преговорите са временно спрени. Но Байдън смята, че може да задържи 2000- и 500-килограмовите бомби от Израел, защото Хамас е станал по-малка заплаха за седемте месеца война.
„Хамас не е усещал и не е понасял такъв натиск и такива жертви, каквито понася сега“, обясни Кърби и добави:
„Картината на Хамас днес не е такава, каквато беше преди шест месеца, и е резултат от натиска, който израелците оказаха върху нея.“
Той повтори позицията на Байдън, че САЩ все още ще предоставят на Израел отбранителни способности и няма да спрат нищо от военната помощ в размер на 14 млрд. долара, разрешена от законодателите миналия месец.
Засега Нетаняху изглежда готов да разшири инвазията в Рафах дотолкова, доколкото му е необходимо, за да унищожи Хамас. В четвъртък той пусна видеоклип на Х, в който се зарича да продължи да преследва войната.
„Ако трябва да останем сами, ще останем сами“, твърди той и добави:
„Ако е необходимо – ще се бием с нокти.“
Испания и други държави-членки на ЕС се готвят да признаят държавата Палестина