Ще успее ли 50-ото Народно събрание да излъчи стабилно управление?

0
95
Депутати
Депутати. Снимка: Народно събрание

Политически коментатори обсъдиха значението и резултатите от днешните избори в България. Ето основните точки от техните изказвания, които направиха пред „NOVA“:

Димитър Ганев отбеляза, че ниската избирателна активност е важен сигнал за политическата класа:

„Не мисля, че зрителите виждат изненада. Това съвпада с предварителните прогнози, които дадохме в седмиците преди вота. Друго прави впечатление – на тези избори има една много голяма червена лампа, която свети за цялата политическа класа, за всички партии, това го виждаме съвършено ясно в избирателната активност. С категоричност можем да твърдим, че активността на тези избори ще бъде най-ниската от началото на промените.“

Андрей Райчев подчерта, че изборите не обсъждат реалните проблеми като инфлация, корупция и детска болница:

„Има нещо обезпокояващо, но не го свързвам с това, че са шести избори. Това е първият случай на избори, на които България не обсъди въпроси, които реално ни вълнуват – инфлация, корупция, детска болница и т.н.“

Светослав Малинов коментира девалвацията на изборния процес и липсата на европейска тематика:

„Когато имаме толкова често избори, има девалвация на изборен процес, включително на дебатите. Сливането на европейските с националните избори, наистина неутрализира част от тези теми. Европейската тематика въобще не се чу, но не можем да виним никого.“

Слави Василев изрази съмнение относно стабилността на бъдещото правителство:

„Ако има правителство, то ще бъде коалиционно, вероятно първите, вторите и третите, макар да има интрига, ще бъдат същите физиономии, които познаваме. Едва ли човек може да прогнозира стабилна власт и правителство.“

Димитър Аврамов коментира абсурдността на задължителното гласуване:

„Ние отиваме на избори, на които гласуването е задължително. Вероятно една от партиите, която ще ги спечели, сложи задължителното гласуване. В същото време всички надуваме един балон – говорим за избирателна активност, която трябва да е 100%. Това е един от абсурдите.“

Кристиян Шкварек отбеляза влиянието на европейската култура върху ниската избирателна активност:

„Всички тук говорим за една и съща червена лампа, поради това, че има много ниска избирателна активност. Всички много се притесняваме от това. Според мен толкова ниската активност, граничеща с критична точка, се дължи на една европейзация на българина.“

Харалан Александров подчерта значимите промени в политическата подкрепа:

„Важните неща са очевидни – има победител в лицето на ГЕРБ. Има голям губещ в лицето на ПП-ДБ. Истински интересното е, че „Възраждане“ получава повече подкрепа за европейските избори, отколкото за националните.“

Изборите в България показаха, че страната е на кръстопът. Ниската избирателна активност и липсата на обсъждане на важни теми са тревожни сигнали за политическата класа. 

ЦИК обяви края на изборния ден

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments