Ще забранят ли мобилните телефони в българските училища?

Родители, учители и ученици обсъждат ползите и недостатъците от забраната на мобилните устройства в класните стаи

2
187
Деца, ученици, телефони
Деца, ученици, телефони.

Забраната на мобилни телефони в училище е тема, която предизвиква различни реакции сред учители, родители и ученици. Докато някои виждат в това необходима стъпка за подобряване на учебния процес, други смятат, че е излишно и дори вредно. Въпросът дали мобилните устройства трябва да бъдат забранени в българските училища остава актуален, особено на фона на международни примери, които сочат положителни резултати.

Мнения на родители – за забраната на телефони

Кремена Харизанова, майка на първокласник, категорично подкрепя идеята за забрана на мобилните устройства в клас. Въпреки че синът ѝ вече има телефон, тя смята, че е добре децата да прекарват по-малко време пред екрани и да се фокусират върху учебния процес.

„Децата не се разсейват и се фокусират повече върху уроците, което е добре за тяхното здраве и концентрация“, споделя Кремена пред „БНТ“. Според нея забраната е закъсняла мярка и родителите не трябва да настояват децата им да имат непрекъснат достъп до телефоните си, тъй като това води до хаос в клас.

Мнението на учителите – по-ефективен учебен процес

Нина Феимова, учителка по английски език в училище „Леонардо да Винчи“, също подкрепя забраната. Според нея, практиката да се отнемат телефоните по време на учебните часове е доказала своята ефективност.

„Учениците свикват да не гледат постоянно в телефона си и така часовете стават по-ефективни. Забелязваме, че учениците са по-концентрирани, а разсеяността намалява значително“, казва Нина Феимова. Тя споделя, че учениците оставят телефоните си в шкафчета и ги използват само по време на голямото междучасие за връзка с родителите.

Мнението на учениците – телефоните могат да бъдат полезни, но с ограничения

От своя страна, дванадесетокласничката Елиза смята, че телефоните могат да бъдат полезни, но само за справки по учебния материал. Тя обаче е на мнение, че учителите трябва да вземат телефоните, ако учениците ги използват неправомерно по време на час.

„Телефоните могат да бъдат полезни за справки, но ако се злоупотребява с тях, учителите трябва да ги вземат“, добавя тя.

Александър Пламенов, друг ученик, подкрепя идеята телефоните да се събират в началото на часа и да се връщат накрая. Според него това е най-добрият начин за поддържане на дисциплина и фокус в клас.

Международният опит – положителни резултати от забраната

Международните проучвания показват, че държави, които отдавна са наложили забрана на мобилните телефони в училищата, отчитат положителни резултати. Учениците са по-концентрирани в час, а академичните им постижения се подобряват.

Въпросът дали забраната на мобилните телефони ще бъде въведена и в България е все още отворен. Ако се вземе подобно решение, това би могло да доведе до значителни промени в начина, по който се провежда учебният процес и да подобри успеха на учениците.

Безопасни ли са вратовръзките в училищните униформи?

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments