Швеция откри ново изтичане в голям подводен тръбопровод, пренасящ руски природен газ към Европейския съюз – което го прави четвъртата авария, открита тази седмица, съобщава „BBC“.
Дания и Швеция съобщиха за изтичане на газ в тръбопроводите Северен поток 1 и 2 по-рано тази седмица, което повдига възможността за умишлена атака. ЕС осъди случващото се като го нарече саботаж, но не посочи директно с пръст Русия.
От Москва отхвърлят предположенията, че е атакувала собствените си тръбопроводи като „предвидими и глупави“. Вместо това външният министър на Кремъл каза, че взривовете са станали в „зони, контролирани от американското разузнаване“.
Атаките срещу тръбопроводите са „класически пример от книгата за правителствено влияние“, припомни ръководителят на финландските служби за сигурност Анти Пелтари. Той добави, че е „много вероятно“ Русия „да се насочи към киберсредата през зимата“, тъй като руските дипломати и шпиони бяха изгонени от Запада след нахлуването на страната в Украйна.
Шведската брегова охрана издаде, че е открила четвъртия теч на Северен поток 2, много близо до по-голям теч, открит по-рано на Северен поток 1. ЕС многократно е обвинявал Русия, че използва газовите доставки като оръжие срещу Запада, като отмъщение за подкрепата ѝ за Украйна.
„Много очевидно“ е кой стои зад щетите“, смята ръководителят на Международната енергийна агенция Фатих Бирол, без да уточнява какво точно има предвид.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изрази мнението, че е „изключително загрижен“ за изтичането на информация, като добави, че не може да се изключи възможността за умишлена атака.
Лидерите на ЕС заявиха, че всяка атака срещу енергийната инфраструктура на континента ще бъде посрещната с „най-силния възможен отговор“. Междувременно Норвегия, която не е в ЕС, заяви, че ще разположи свои военни за защита на нефтени и газови инсталации.
Нито Северен поток 1, нито 2 транспортират газ в момента, въпреки че и двата тръбопровода съдържат газ. Газопроводът „Северен поток 1“, който се състои от два паралелни клона, не транспортира никакъв газ от края на август, когато Русия го затвори, заявявайки, че се нуждае от поддръжка. Простира се на 1200 км (745 мили) под Балтийско море от руското крайбрежие близо до Санкт Петербург до североизточна Германия. Нейният тръбопровод близнак, Северен поток 2, беше спрян, след като Русия нахлу в Украйна през февруари.
Сеизмолозите съобщиха за подводни взривове, преди течовете да се появят. Командването на отбраната на Дания публикува кадри от течовете, които показват мехурчета – най-големият е с диаметър 1 км – на повърхността на Балтийско море.
А Бьорн Лунд от Националния сеизмологичен център на Швеция изтъкна, че „няма съмнение, че това са били експлозии“. Въпреки това Андрей Кортунов от Руския съвет по международни въпроси – базиран в Москва мозъчен тръст – призна, че руска атака няма смисъл.
„Те винаги сочат с пръст Русия, но мисля, че тъй като това е руска собственост, не би било много логично Русия да ѝ нанася щети“, категоричен беше той пред BBC Radio 4. И напомни:
„Има други начини да направят живота на европейците по-труден. Те могат просто да спрат доставките на газ, без да навредят на инфраструктурата.“