Швеция против общоприетите мерки срещу COVID-19

0
288
Стокхолм
Снимка: Pixabay

Голяма част от Европа все още е под ограничителен режим заради пандемията от коронавирус, който включва строги забрани за придвижване и санкции за тези, които ги нарушават. Но не и Швеция. Ресторантите и баровете са отворени в скандинавската страна, детските площадки и училищата също, а правителството разчита на доброволни действия от страна на гражданите, за да се спре разпространението на Covid-19, пише „CNN“.

Това е противоречив подход, който привлече вниманието на президента на САЩ Доналд Тръмп. „Швеция направи това, по-точно стадото. Обстановката там е много, много зле“, заяви Тръмп във вторник. Въпреки това шведското правителство е уверено, че тази политика ще даде резултат.

Външният министър Ан Линде заяви пред Swedish TV в сряда, че Тръмп „фактически греши“, като си мисли че Швеция следва теорията за „колективния имунитет“, при който идеята е достатъчно хора да прихванат вируса, като все пак се защитят уязвимите, и така населението на страната да си изгради имунитет срещу болестта.

Стратегията на Швеция, според нея се състои в това да не се въвеждат ограничителни режими и да се разчита на индивидуалната отговорност на хората.

Държавният епидемиолог на страната Андерс Тегнел също се възпротиви на критиките на Тръмп, че Швеция се справя зле в борбата с пандемията. „Смятам, че Швеция се справя добре“, обясни той пред CNN.

„Това дава качествени резултати по същия начин, както е било винаги. Досега шведското здравеопазване се справя с тази пандемия по фантастичен начин.“

Към 9 април в Швеция има 9 411 случая на заразени с вируса Covid-19 и 793 смъртни случая, според данни на университета „Джон Хопкинс“.

Действията на Швеция се състоят в насърчаване и препоръки, а не на принуда.

Два дни след като Испания наложи общонационален ограничителен режим, считано от 14 март, шведските власти насърчаваха хората да мият ръцете си и да си остават у дома, ако са болни. На 24 март бяха въведени нови правила, за да се избегне струпването на хора в ресторантите. Въпреки това много от тях останаха отворени. Това важи и за много основни и средни училища. Все още са разрешени събирания до 50 души.

Елизабет Лиден, журналистка в Стокхолм, обясни за CNN, че в момента градът е по-малко пренаселен. „Метрото, което до скоро беше препълнено, вече се използва само от малък брой пътници. Разбирам, че мнозинството приема сериозно препоръките за социално дистанциране.“ Но тя добави, че докато някои шведи дори не смеят да целунат съпруга си, други организират великденски партита.

Нова вълна от заразени

Голяма част от акцентите в мерките за сигурност на Швеция са насочени към защита на възрастните хора. На всички хора на възраст над 70 години е казано да си стоят у дома и да ограничават социалните си контакти колкото е възможно повече. Един от шведските високопоставени служители заяви, че като цяло хората подкрепят подхода на правителството, но мнозина са разстроени от факта, че доскоро (1 април) не беше въведена забрана за посещение на центровете за възрастни хора и сега вирусът е широко разпространен именно там, което води до увеличаване на броя на смъртните случаи в страната.

Световната здравна организация (СЗО) е скептична към подхода на Швеция. След като беше регистрирана нова вълна от заболели в страната, СЗО заяви пред CNN в сряда, че е наложително Швеция да увеличи мерките за контрол на разпространението на вируса, да подготви и да разшири капацитета на здравната си система, както и да осигури спазването на физическа дистанция на населението, уведомявайки го адекватно за всички въведени мерки.

„Кривата“ на Швеция – процентът на инфекциите и смъртните случаи, причинени от коронавирус, със сигурност е по-стръмна от тази на много други европейски държави с по-строги мерки. Изследване на Imperial College London изчислява, че 3,1% от шведското население е заразено, считано към 28 март, в сравнение с 0,41% в Норвегия и 2,5% във Великобритания.

Някои шведски научни работници изискват от правителството да бъде по-строго в мерките си. Тази седмица няколко изявени шведски клиницисти написаха отворено писмо, в което изказват негодуванието си, че голям брой хора посещават барове, ресторанти и търговски центрове, дори ски писти.

„Това за съжаление води до смъртни случаи, чийто брой продължава да нараства“. – твърдят експертите.

Сесилия Содерберг-Науклер изследовател в областта на вирусовата имунология в Каролинския институт в Швеция, е един от над 2000 здравни специалисти и изследователи, подписали петиция с искане за по-строги действия от страна на правителството. Тя каза пред CNN: „Ние не печелим тази битка. Ужасяващо е.“

„Там, където живея, хората работят от вкъщи, но посещават местни ресторанти, кафенета и там се смесват стари и млади хора от училища и университети. Това не е социално дистанциране.“

Времето на бурята

Том Бритън, професор по математическа статистика в Стокхолмския университет, изследва как инфекциозните заболявания се развиват в населението. Според негови изчисления 40% от населението на шведската столица ще бъде заразено до края на април. Признавайки трудността за изготвяне на точна оценка за процента на засегнатите от инфекцията, той обясни пред CNN, че според него 10% или малко повече от шведите в момента са носители на вируса в цялата страна.

Някои противници на правителствената политика се опасяват, че разчитането на доброволното поведение на гражданите при спазването на мерките ще доведе до много по-бърз скок в случаите на заразени, което ще надвиши капацитета на здравната система.

По някакъв начин обаче Швеция е по-добре подготвена да устоя на „бурята“, отколкото някои от другите страни.

Около 40% от работната сила в страната работи редовно от вкъщи, дори преди вируса да се разпространи и в Швеция, освен това в страната има високо съотношение на хората, които живеят сами, докато в Южна Европа не е рядкост да има три поколения под един покрив.

Ема Гросмит, британски адвокат в сферата на трудовото право, работещ в Стокхолм, казва, че друг фактор в полза на Швеция е щедрата социална система, което означава, че хората не се чувстват задължени да бъдат на работа, ако малкото им дете е болно.

Все пак Гросмит отбелязва и голямата разлика в начина, по който шведите и емигрантите виждат вируса.

„Хората, които са израснали с тази система, вярват в нея. За разлика от тях, много  хора от общността на мигрантите смятат, че стратегията нито е била съобщена ясно, нито е била сериозно оспорена в шведската преса. Те са силно притеснени.“, допълни тя.

Следващият месец ще стане ясно дали шведската система работи добре.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments